Türkiye’ye ödevini yap hatırlatması

Dünya Haberleri —

ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Ben Cardin

ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Ben Cardin

  • Menendez’in halefi olan senatör Ben Cardin F-16 kitlerinin satışı için Türk devletinin  yapması gerekenler olduğunu hatırlattı. Cardin; “İsveç'in NATO üyeliği dışında başka konular da kararda etkili olacak” dedi. 

Menendez’in görevden azli ardınan Türk devletine F-16 satışı tartışması Erdoğan’ın istediği gibi gitmiyor. ABD Kongre’den Türkiye’ye F-16 satışını İsveç’in NATO üyeliği ve başka konulara bağlayan açıklamalar sürüyor. Senato Dış İlişkiler Komisyonu kıdemli üyesi Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye sorumlu bir NATO müttefiki gibi davranmaya karar verir ve geçen yıl yapmış olması gerekeni yaparsa F-16 yolunun açık olmasını bekliyorum” dedi.
Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışına ısrarlı şekilde karşı çıkan Demokrat Senatör Bob Menendez’le ilgili gelişmeler, Ankara’da Ekim 2021’de ABD’ye talebi iletilen 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80 adet modernizasyon kiti alımı konusunda sürecin hızlanabileceği beklentisini doğurmuştu. Sonuç beklenen gibi olmadı.

Risch ve Cardin hem fikir
ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun yeni başkanı Senatör Ben Cardin dahil Kongre üyeleri, Türkiye’ye F-16 satışını başta İsveç’in NATO üyeliğine onay olmak üzere çeşitli konulara bağlayan açıklamaları sürdürüyor. Bu konuda en son değerlendirme, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun kıdemli üyesi olan ve Idaho eyaletini temsil eden Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch’ten geldi.

Geçen yıl yapması gerekeni yaparsa
Senatör Risch, VOA’ya yazılı verdiği mülakatta, Türkiye’nin F-16’ları alması için aylardır aslında ileriye dönük bir yol olduğunu söyledi; “Türkiye sorumlu bir NATO üyesi olarak davranmaya karar verir ve geçen yıl yapmış olması gerekeni yaparsa, ki yapacağına inanıyorum, bu yolun devam etmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Başka sorunlar da var
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını Bob Menendez'den devralan Senatör Ben Cardin bir gün sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin F-16 satın alma talebini değerlendireceğini ve İsveç'in NATO üyeliği dışında başka konuların da kararında etkili olacağını söyledi.

Türkiye Ekim ayı için söz vermiş
Ben Cardin, "Önümüzdeki ayın ilk kısmında bunun halledileceğini iddia ediyorlar. Bu doğruysa o zaman en azından NATO konusunu çözmüş olacağız. Ancak önümüzdeki süreçte NATO katılımına ek olarak görüşmelerimizin parçası olması gereken başka konular da var" diye konuştu.
McCaul Çarşamba günü Politico’ya yaptığı kısa açıklamada, F-16 konusunda onayın gelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylemekle birlikte, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’den adım beklediklerinin işaretini verdi. Türkiye 2021 yılı Ekim ayında 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 adet de modernizasyon kiti alma talebinde bulunmuştu.
Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun eski başkanı Bob Menendez, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasının yanısıra Yunanistan'la ilişkilerde gerilimin düşük seyretmesi, insan hakları konularında ilerleme gibi koşulları gözettiğini belirterek, Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkmıştı. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.