Tutsak aileye sıralı görüş

21 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

  • Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde aynı koğuştu tutulan eşi ve oğlunun açık görüş ziyaretine giden Hayat Özek'ten, görüş için oğlu ve eşi arasında tercih yapması istendi. 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde dört yılı aşkındır tutulan gazeteci Nedim Türfent, tutsaklara yönelik keyfi uygulamaları mektupla aktardı. Türfent, aynı koğuşta olan baba Arafat (68), oğlu Nihat (27) ve kardeşi Abdülkerim Özek’in (57) açık görüşte yaşadıklarını da paylaştı.

Hakkari’de gözaltına alındıktan sonra farklı dosyalardan “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla yargılanan ve her birine 6 yıl 3’er ay hapis cezası verilen Özek Ailesi’nin üç ferdi, daha önce Hakkari, Muş ve Giresun cezaevlerinde de aynı koğuşlarda kaldı.

Son olarak Van Yüksek Güvenlik Cezaevi’ne sürgün edilen aile fertleri, açık görüş ziyaretlerinde gardiyanların keyfi uygulamalarına maruz kalıyor. Gardiyanlar, tutsak olan eşi Arafat ve oğlu Nihat Özek’in açık görüş ziyaretine giden Hayat Özek’ten, oğlu ve eşi arasında tercih yapmasını istedi. Açık görüş olmasına rağmen oğlu ve eşini aynı anda görmesine izin vermeyen gardiyanlar, buna "cezaevi prosedürünü" gerekçe olarak gösterdi.

MA/VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.