Tutsak Tanboğa 38 kiloya düştü

24 Ocak 2021 Pazar - 19:35

  • İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 22 yaşındaki ağır hasta tutsak İsmail Tanboğa, 38 kiloya kadar düştü. Tanboğa'nın ailesi, tedavi hakkı için serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakların Derneği (İHD) Genel Merkezi'nin verilerine göre; cezaevlerinde 605'i ağır bin 700’e yakın hasta tutsak yaşam mücadelesi veriyor. Bunlardan biri de İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 22 yaşındaki İsmail Tanboğa. 16 yaşındayken Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarında gözaltına alınıp tutuklanan Tanboğa’ya,“Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “Kasten öldürme” iddiasıyla 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mide kanseri olan Tanboğa'nın sağlık durumu daha da kötüleşti. Tanboğa'nın aşırı kilo kaybettiği, boğaz, sırt ile böbreklerde sorunlar yaşadığı, su dahil yiyip içtiği her şeyi kustuğu öğrenildi. Tanboğa'nın hastane sevk edilmemesi üzerine ailesi İHD'ye başvurdu.

Bir yıldır oğlunun görüşüne gidemediğini dile getiren Tanboğa'nın babası Abdullah Tanboğa, oğluyla telefonla görüşebildiğini, ancak sağlık durumuna dair kendileri üzülmesin diye bilgi vermediğini söyledi. Tanboğa, "Oğlum şu anda 38 kiloya düşmüş durumda. Hiçbir şey yemiyor. Verilmesi gereken diyet yemekleri verilmiyor. Oğluma koğuş arkadaşları yardımcı oluyor. Durumu çok kötü. Oğlum daha önce sporcuydu, cezaevine girer girmez hasta oldu. Dört senedir hasta. Tedavi edilmesini istiyorum" şeklinde konuştu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.