Tutsaklar yeni yıla eylemle giriyor

29 Aralık 2020 Salı - 23:47

  •  Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, 27 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi, 34. gününde devam ediyor. Kürt halk Önderi Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını talep eden tutsaklar, eylemlerinde kararlı olduklarını vurguluyor.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsaklar, yeni yıla da açlık grevi eylemiyle giriyor.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 21 yıldır tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım’da süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı. 7. grubun devraldığı eylem, 33. gününde devam ediyor.

Mexmûr Kampı’nda da İmralı tecridine karşı kadınlar öncülüğünde 18 Aralık’ta açlık grevi eylemi başlatıldı. Şehit Aileleri Derneği’nde sürdürülen eylem, 13. gününde.

İlki 68 gün sürdü

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılan tecride karşı ilk olarak 1980 askeri darbesinin yıl dönümü olan 12 Eylül 2012’de tüm cezaevlerinde açlık grevi eylemi başlatıldı. 68 gün süren eylem, Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırıldı. Eylemler sonucunda, 3 Ocak 2013’te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata, İmralı Adası’na giderek Öcalan’la görüştü. Bu ilk görüşmeden sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve devlet heyeti, 5 Nisan 2015’e kadar ”diyalog süreci” adı altında İmralı‘ya giderek Öcalan’la görüşmeler yaptı. 

2016’daki 8 gün sürdü

 Diyalog sürecinin sonlandırıldığı 5 Nisan 2015 sonrası Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecrit, 15 Temmuz’dake devlet içi çatışmanın ardından kamuoyunda kaygıların artması üzerine 50 Kürt siyasetçi, “Öcalan ile görüşme” talebiyle 5 Eylül 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü binasında açlık grevi eylemi başlattı. Eylem sonucunda kardeşi Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016’da İmralı Adası’na giderek görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonucunda 50 Kürt siyasetçi 8. gününde eylemlerini sonlandırdı.

Sonuncusu 200 gün sürdü

 Öcalan’a yönelik tecrit ağırlaştırılarak sürdürüldüğü 8 Kasım 2018’de, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, tutulduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlattı. Güven’in ardından cezaevlerinde 16 Aralık’ta ve 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan eyleme, Hewlêr’de HDP üyesi Nasır Yağız ve Mexmûr Kampı‘nda Fadile Tok, Strasburg’da 14 kişi, Galler’de İmam Şiş ve Germiyan’a bağlı Kelar ilçesinde Herêm Mahmud da katıldı. HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç da partilerinin Amed İl Örgütü binasında 3 Mart 2019’da açlık grevi eylemine dahil oldu. 

Ölüm orucuyla devam etti

 Taleplerin karşılanmaması üzerinde farklı cezaevlerinde bulunan 15 tutsak, aynı taleple 30 Nisan 2019’da ölüm orucu eylemi başlattı. Yine farklı cezaevlerinde bulunan 15 tutsak daha 10 Mayıs’ta ölüm orucu eylemine katıldı. Açlık grevi eylemleri yayılarak devam ederken, Almanya’nın Krefeld kentinde 20 Şubat’ta mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirdi. Cezaevlerinde ise tecridi protesto etmek amacıyla Zülküf Gezen (33) 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, Ayten Beçet (24) 23 Mart’ta Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Zehra Sağlam (23) 24 Mart’ta Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Medya Çınar (24) 25 Mart’ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Yonca Akici 9 Mart’ta Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Siraç Yüksek 2 Nisan’da Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Mahsum Pamay ise 5 Nisan’da Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde şehadete ulaştılar.

Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve 200 gün süren eylemler sonucunda Öcalan’ın avukatları, 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde müvekkilleriyle görüşme sağladı. Öcalan’ın çağrısı üzerine 26 Mayıs’ta açlık grevi ve ölüm orucu sona erdi.  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.