Üç gazeteciye tutuklama

Mehmet Aslan - Esra Solin Dal - Erdoğan Alayumat

Mehmet Aslan - Esra Solin Dal - Erdoğan Alayumat

  • Gözaltındaki 9 gazeteciden Mehmet Aslan, Erdoğan Alayumat ve Esra Solin Dal tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.  

İstanbul merkezli siyasi soykırım operasyonu kapsamında 23 Nisan’da yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Enes Sezgin ile Özgür Basın emekçileri Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş ve Erdoğan Alayumat ile MA eski muhabiri Doğan Kaynak gözaltına alınmıştı. Gazeteciler, dün gözaltında tutuldukları emniyet müdürlüklerinden adliyelere sevk edildi. 

MA muhabiri Mehmet Aslan, Ankara Adliyesi'nden, gazeteci Kaynak ise Urfa Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savcıya ifade verdi. Diğer gazeteciler İstanbul Çağlayan’da bulunan adliyeye sevk edildi. 

Gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, yaptıkları haberler, haber kaynaklarıyla yaptıkları telefon konuşmaları ve sanal medya hesaplarındaki paylaşımları soruldu. 

Gazeteciler Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ve Erdoğan Alayumat, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer tüm gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.