Ülkücü destekçilerine yer yok!

Dünya Haberleri —

10 Ocak 2021 Pazar - 16:02

  • Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) iç politika sözcüsü Christoph de Vries, faşist Türk oluşumu Ülkücüler’e destek verenlerin partilerinde yer alamayacağını söyledi.

 

Almanya’da Başbakan Merkel’in partisi CDU’nun iç politika sözcülüğünü yapan Christoph de Vries, AKP/MHP iktidarının paravan örgütü olan Ülkücüler’e destek veren kişilerin CDU’da yer almasını istemediklerini belirtti. Fransa’da yasaklanan ve Almanya’da da yasaklanması talepleri gündemde olan Ülkücüler’e ilişkin De Vries, "Aşırı sağcıların CDU'da işi yok, ister Alman olsun ister Türk kökenli olsun" açıklamasını yaptı.

AKP-MHP iktidarının paramiliter gücü olan ve birçok şiddet olayına karışan Ülkücüler, 29 Ekim 2020 günü Fransa'nın Dijons kentinde Ermenilere yönelik saldırı girişiminde bulunmuş, Fransa hükümeti ise bu tehdit saldırılarına karşı Ülkücüleri yasaklama kararı almıştı.

Almanya’da henüz yasak yok

Almanya’da ise Ülkücülerin yasaklanması için partiler Kasım ayında yasa teklifi sunmuş ve Federal Meclis’te kabul edilmişti. Yasa teklifinde Ülkücüler “Demokrasi karşıtı, ırkçı ve Yahudi düşmanı” olarak nitelendirilmişti.

Almanya'nın iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın raporlarına göre, Almanya'da 11 bin Ülkücü Hareket mensubu bulunuyor. Raporlarda, Ülkücüler “milliyetçi ve aşırı sağcı ideolojinin taşıyıcısı ve yayıcısı olarak” tanımlanıyor. 

Geçtiğimiz günlerde FDP partisinin sunduğu soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıtta AKP-MHP iktidarına bağlı Türk milliyetçilerinin Almanya’da kamuoyu ve siyasetini etkilemeye çalıştığı belirtilmişti.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.