‘Umut hakkı’ girişimleri sürecek

16 Eylül 2022 Cuma - 18:15

İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan

İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan

  • İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, Öcalan’ın “umut hakkı”na dair Türkiye’nin ay sonuna kadar Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yanıt vermemesi halinde konunun gündemde kalması için girişimleri olacağını söyledi.  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 18 Mart 2014'te İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. maddesinin ihlali olduğuna karar verdi. "Öcalan 2" olarak çıkarılan kararda Öcalan'ın, "müebbet veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan tutukluya serbest kalma imkanının tanınması" anlamına gelen "umut hakkı"ndan yoksun bırakılmasıyla işkence yasağının ihlal edildiği tespitine yer verildi. Asrın Hukuk Bürosu, Türkiye’nin ihlal kararına karşı herhangi bir adım atmaması üzerine 9 Ağustos’ta Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne (AK BK) yeni bir başvuruda bulundu. Başvuruya yanıt veren Türkiye, Öcalan’ı “umut hakkı”ndan muaf tuttuğunu itiraf etti.

MA'ya konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye’nin yanıtını “bildiğimiz gerçekliğin itirafı” olarak nitelendirdi. Türkdoğan, İmralı'da bir kanunsuzluk halinin söz konusu oluduğunu belirterek, AK Bakanlar Komitesi’ne yaptıkları başvuruya Türkiye’nin halen yanıt vermediğini söyledi. Türkdoğan, Eylül ayı sonunda yapacakları girişimleri de şöyle aktardı: “Eylül ayı sonuna kadar durumu gözleyeceğiz. Bir cevap verilirse bu bizlere iletilecektir, biz de kendi görüşlerimizi vereceğiz. Cevap verilse de verilmese de biz beyanlarımızı tekrarlayacağız ve bu durumun gündemde kalmasını talep edeceğiz. Geçen yıl verilen kararda bu durumun bir daha ne zaman ele alınacağına dair bir tarih yok. O nedenle beyanlarla konunun yeniden gündeme alınmasını talep etme durumu söz konusu olacak. Bu konuya meraklı, duyarlı kamuoyuna şunu söylemek istiyorum; bu bir süreçtir, sabırlı olmak gerekiyor. Dolayısıyla bu sabır çerçevesinde hareket etmek gerekiyor. Mekanizmaların işleyişi ağırdır. İlla ki bu mekanizmalardan sonuç alınacaktır. Bu sonuç kısa sürede olmayabilir, bunun bir süreç olduğunu unutmamak gerekir.”

SPT de hepsini biliyor

Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceyi Önleme Alt Komitesi’nin (SPT) Türkiye ziyaretinin önemli olduğunu dile getiren Türkdoğan, “Kendileriyle görüşme gerçekleştirdik. İşkence ve kötü muamele konusunda kapalı mekanlarla ilgili raporlarımızdan örnekler verdik. Ziyaret edilmesi gereken yerleri söyledik. İmralı Ada Hapishanesi’nde ziyaret etmesi gerektiğini ifade ettik. Tabii heyet kendi programını belirlediği için gidip gitmeyeceğini bilmiyoruz. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ndeki kadar yetkili bir komite değil. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi re’sen istediği yere gitme yetkisine sahip BM komitesi ise hükümet sınırlamalar getirebilir. Sözleşmelerden kaynaklı böyle bir durum söz konusu. Gitmeyi zorlar mı bilemiyorum. Durumun ne olduğunu iyi biliyorlar” şeklinde konuştu.

Türkdoğan, İmralı’da yakın zamanda aile ve avukat görüşü yapılmaması halinde de Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) mutlaka Türkiye’ye özel bir ziyaret gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.