WHO’dan Eris için uyarı

Toplum/Yaşam Haberleri —

Covid

Covid

  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Eris alt varyantı nedeniyle ülkeleri Covid önlemlerini kaldırmamaları konusunda uyardı.

Amerika, Avrupa ve Asya'da Covid enfeksiyonları ve hastaneye yatışlar artıyor. Sağlık yetkilileri, ilk olarak Kasım 2021'de ortaya çıkan Omicron varyantının EG.5 "Eris" alt varyantına işaret ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "Eris" olarak da adlandırılan EG.5'in, daha bulaşıcı veya şiddetli olabileceği için diğerlerinden daha yakından izlenmesi gerektiğini açıkladı.

WHO, yeni varyant nedeniyle ülkeleri Covid önlemlerini kaldırmamaları konusunda uyardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, Covid'den hastaneye yatışlar Hziran ayından bu yana yüzde 40'tan fazla arttı ancak Ocak 2022 Omicron salgını sırasında görülen en yüksek seviyelerin hala yüzde 90 altında.

ABD çapında atık sularda tespit edilen virüs miktarı ve Covid tedavisi Paxlovid için haftalık reçete sayısı da geçtiğimiz ay önemli ölçüde artış gösterdi.

51 ülkede tespit edildi

Eris alt varyantı, şu ana kadar 51 ülkede tespit edildi ancak WHO bunun muhtemelen bu ülkelerin Covid testi konusunda daha aktif olmalarından kaynaklandığını öne sürdü.

DSÖ'ye danışmanlık yapan Maria Van Kerkhove, dünyanın sadece yarısında Covid testleri yapıldığı için, EG5'in yayılımının testlerin gösterdiğinden çok daha yaygın olabileceğini belirtti. 

"Virüs şu anda o kadar çok dolaşımda ki evrim geçiriyor." diyen Kerkhove, EG5'in dünya genelinde pozitif testlerin yüzde 17,4'ünü oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

WHO ayrıca virüsün geçmişte olduğu gibi mevsimsel olmadığını da bildiriyor. CENEVRE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.