Xelîl: Diyaloga hazırız

1 Kasım 2021 Pazartesi - 19:29

.

.

  • Demokratik Birlik Partisi (PYD) EşBaşkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelîl, Şam’daki yönetimle doğrudan diyalog başlatmaya hazır olduklarını açıkladı.

 

Aldar Xelîl, Rojava TV'ye konuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye krizinin çözümüne ilişkin 2254 sayılı kararına işaret eden Aldar Xelîl, Cenevre'de bu karar üzerinde çalışmalar devam ettiğini, ancak bu girişimler başarılı olamayacak ve sonuç almayacak olsa da rejimle görüşmeye devam edildiğini hatırlattı. “Başka bir formül düşünüyoruz. Çözüm rejimle olmalı, Cenevre’de değil Şam’da olmalı. Suriyeliler olarak oturup diyalog kurmamız, çözüm seçenekleri sunarak çözüm formülünü tartışmamızda bir sakınca yok” görüşünü dile getiren Aldar Xelîl, Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve PYD’nin Cenevre'ye veya başka yerlere gitmeden Şam hükümeti ile doğrudan diyaloga girmeye hazır olduğunu söyledi.

Aldar Xelîl, Şam hükümetinin Suriye'de mevcut kriz ve savaşların demokratik sistemin olmadığından kaynaklandığını bildiğini belirterek, "Çözüme ulaşmak için tüm Suriye’ye hizmet eden demokratik bir proje üzerinde anlaşmalıyız” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.