Yanlış hesap yapmayın

Esenyurt, ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mitingi

Esenyurt, ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mitingi

  • Esenyurt'ta on binlerin katıldığı ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mitinginde konuşan DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır, "Biz Kürt’üz, Kurdistanlıyız. 100 yıldır baş eğmedik, bugün de eğmeyiz. Yanlış hesap yapanlar, bu meydana baksın" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Keskin Bayındır, 30 yıl önce köyleri yakarak Kürtleri zorla Türkiye metropollerine süren devletin, Kürtleri ve örgütlerini dağıtıp yok edeceğini planladığını belirterek, "Bu meydana bakın, bu örgütlülüğe bakın" diyerek meydanı dolduran on binleri gösterdi. Kürt sorununun, etnik, kimlik ve bir statü sorunu olduğunu kaydeden DEM Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları ise "Gelin bu sorunu, demokratik ve barışçıl yollarla çözelim" diye seslendi.

 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, 25 yıldır ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan ve 36 aydır kendisinden haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle başlatılan "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"nü destek amacıyla Esenyurt Meydanı’nda miting düzenledi.

Mitinge saatler kala binlerce kişi, sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamalarla alana akmaya başladı. Coşkunun hakim olduğu buluşmada alkış ve zılgıtlar eksik olmadı. Yurttaşlardan birçoğu ulusal kıyafetlerle mitinge katıldı. Yurttaşlar, iki ayrı polis kontrol noktasından geçerek, alana giriş yaptı. Miting alanından sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan" sloganları yükseldi, DEM Parti flamaları dalgalanıyor. Büyük bir coşkunun hakim olduğu meydanı dolduran yurttaşlar, DEM Parti’nin seçim şarkıları ve Kürtçe stranlar eşliğinde halaya durdu. 

 

 

Büyük Özgürlük Yürüyüşü başlatan siyasetçi ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de mitinge katıldı. Büyük Özgürlük Yürüyüşçüleri, benzer taleplerle Adalet Nöbeti tutan annelerle birlikte sahne alarak, kitleyi selamladı. Bu sırada alandan "Bijî Serok Apo" sloganı atıldı. Wan kolunda yer alan TUHAD-FED'den Emine Kaya, CPT'nin Türkiye ziyaretine değindi. Kaya, "Sizlerin de bildiği gibi CPT, Türkiye’ye geldi, ancak İmralı’yı ziyaret etmedi. Bu yanlıştan dönülmesi, CPT’nin rolünü oynaması gerekiyor” dedi. 

Bu meydana bakın

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Keskin Bayındır, 30 yıl önce binlerce kişinin köy yakmalarından kaynaklı Türkiye metropollere göç etmek zorunda kaldığını anımsatarak, "Kürtleri, Kürtlerin örgütlerini dağıtacaklarını ve yok edeceklerini söylüyorlardı. Bu söyleyenler; bu meydana bakın, bu örgütlülüğe bakın, bu özgürlük meydanına bakın" dedi.