Yasaklar durduramadı

Kadın Haberleri —

27 Kasım 2022 Pazar - 19:15

.

.

  • Türkiye'nin dört bir yanında alanlara çıkan kadınlar, sokakları mor rengine boyayarak "Jin jiyan azadî” sloganları ile her yeri direniş alanına çevirdi. 

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüde Türkiye ve Kürdistan'ın dört bir yanında sokağa çıkan kadınlar, "Özgürlüğümüz için susmuyoruz, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz, erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz" diyerek sokakları mora boyadı. 

İstanbul'da bu sene 25 Kasım'ın adresi Taksim Tünel Meydanı’ydı. Haftalar öncesinden 25 Kasım çalışmalarına başlayan kadınlar eyleme katılmak çağrısı yaparken, eyleme saatler kala İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı "Kamu düzeninin bozulmasını" bahane ederek eyleme yasak kararı getirdi. 

Yasak kararının ardından İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tünel Meydanı, Şişhane Meydanı, Tarihi Galata Kulesi Meydanı, Karaköy Meydanına çıkan tüm ara sokalar ve ana caddeler polis ablukasına alındı. Taksim Meydan ve Şişhaneye çıkan metro istasyonları dahil olmak üzere eylemlerin olacağı güzergahtan geçen tüm toplu taşıma araçları iptal edildi. 

Esnafa polis baskısı

Eylem saati yaklaştıkça polis ablukası daha da sıklaşırken, İstiklal Caddesi turistler dahil herkese kapatılarak tamamen insansızlaştırıldı. Cadde üzerinde bulunan Cafelerde oturun yurttaşlar polis zoruyla dışarı çıkarılırken, kimi mekan sahipleri dükkanlarını polis baskısından kaynaklı kapatmak zorunda kaldı. Zaman zaman evlerine giden yurttaşlar ile polis arasında tartışmalar yaşanırken, polis yurttaşları gözaltına almakla tehdit etmesi dikkat çekti.

Eyleme yarım saat kala Tünel Meydanı ve Şişhane meydanında kalan bir gurup gazetecinin alan dışına çıkarılmasıyla meydan tamamen polise kaldı. Polisin engellerini ve yasak kararını tanımayan kadınlar, Tünel Meydanına çıkan ara sokaklarda toplanarak "Jin Jiyan Azadi" sloganları ile Tünel Meydanına yürüyüşe geçti. 

Sön sözü kadınlar söyledi

Polisin tüm müdahalelerine rağmen kadınlar Taksim Tünel ve Karaköy’e çıkan her sokağı direniş alanına döndürürken, “Jin jiyan azadî” sloganıyla barikatları aşıp yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Büyük bir coşkunun hakim olduğu eylemde kadınlar sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Jin jîyan azadî”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganlarını attı. Kadınların önü Tünel geçinde polis tarafından kesildi.

Buradan polis ablukasına alınan kadınlar, "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Semra Güzel onurumuzdur” sloganlarıyla polis ablukasına direndi.

Yürüyüşte kadınlara saldıran polis onlarca kadını gözaltına aldı.

Saldırılardan haber takibi yapan gazetecilerde nasibini aldı. 

Yürüyüş boyunca kadınlara saldıran polis, kadınları ters kelepçeleyerek ayrıca işkence etti. 

150 kadına gözaltı

25 Kasım Kadın Platformu avukatlarından alınan bilgiye göre, ara sokak ve caddelerde yapılan eylem boyunca en az 150 kadın darp edilerek gözaltına alındı. 

‘Onlar yasaklasa her yeri direniş alanına çeviririz’