Yasaları devlet çiğniyor

14 Ocak 2021 Perşembe - 22:30

  • Türk cezaevlerindeki tutsakların açlık grevi, 50. gününde devam ediyor. Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu, Türk hükümetini, hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atmaya davet etti.

 

Türk cezaevlerindeki devam eden açlık grevi 50 gündür devam etmesine rağmen Türk hükümeti ve bağlı kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi tutsaklara yönelik baskı artırıldı.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 27 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi, devam ediyor. Açlık grevini, yarın 11. grup devralacak. Mexmûr Kampı’nda 29, Yunanistan’ın Lavrio Kampı’ndai se 12 gündür aynı taleple açlık grevleri yapılıyor. Cezaevlerindeki açlık grevine ilişkin henüz Türk Adalet Bakanlığı’nda bir açıklama yapılmadı.

Yasa dışı uygulamaya son verilsin

İnsan Halkları Derneği (İHD), Türk Tabipler Birliği (TTB), Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), “Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu” kurdu. Koordinasyon, İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, kendilerine ulaşan bilgilere göre açlık grevlerinin şimdiye kadar 107 cezaevine yayıldığını kaydetti. Türkdoğan, “İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslar için daha önce de açlık grevleri yapılmış, bu grevlerin etkisi ile tecrit geçici olarak kaldırılmış, ancak 7 Ağustos 2019’dan beri görüş yasakları yeniden devreye girmiştir. Bu durum, BM Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamaya son verilmeli, gerek avukat gerekse aile görüşleri yaptırılmalıdır” dedi.

Görevlerinizi yapın

Türkdoğan, cezaevlerinde devam eden işkence, kötü muamele ve hasta tutsakların tedavi edilmemesine dair yaşanan hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için Adalet, İçişleri ile Sağlık Bakanlığı, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaları çağrısında bulundu.

Adalet Bakanı adım atmalı

 Açlık grevinin sürdüğü cezaevlerinde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, protokollere uygun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, tıbbi bakımlarının yapılması gerektiğini dile getiren Türkdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önceki açlık grevi süreçlerinde de tıbbi olarak yapılacaklar ceza infaz kurumlara iletilmiş olup bu prosedürlere uyulması sağlanmalıdır. Biz aşağıda imzası bulunan hak, hukuk ve sağlık örgütleri sayısı 107’ye ulaşan hapishanelerde süresiz ve dönüşümlü açlık grevi yapan mahpusların sağlıklarının tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumları hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atmaya davet ediyoruz. Açlık grevi sürecini yakından izlemek için oluşturduğumuz İzleme Koordinasyonu olarak merkezi ve yerel düzeyde gerekli girişimlerde bulunacak, bu durumu raporlayarak demokratik kamuoyunun oluşmasına katkı sunacağız.” 

 ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.