Yaşlı ve hasta ama Kürt!

15 Eylül 2020 Salı - 17:34

  • Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan 80 yaşındaki hasta tutsak Ali Boçnak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor. Yanındaki tutsak oğlu da başka cezaevine sürüldü. Ailesi, Boçnak’ın ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

 

Kars’ta 2009’da “KCK” adı altında yapılan siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve 7 yıl 8 ay hapis cezası verilen Ali Boçnak’ın sağlık durumu gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor.

Yargıtay tarafından cezası 2013’te onandıktan bir süre sonra tutuklanan Boçnak, 2017’deni beri Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutsaklar listesinde de yer alan Boçnak’ın böbrek yetmezliğinin yanı sıra birçok hastalığı bulunuyor. 

ATK’den ‘gerek yok’

 Babasının yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin konuşan Alpaslan Boçnak, ”Babamın kimlik yaşı 76. Ancak gerçek yaşı 80’dir. Raporları Adli Tıp Kurumu’na gönderdik. ‘Cezasını çekebilir, salıverilmesine gerek yok’ kararı verildi. Babam geçen ay da göbek fıtığından ameliyat oldu. Ameliyatından sonra karantina sürecine girdiği için onunla görüşemiyoruz” dedi.

Yanındaki oğlunu sürdüler

Bu yılın başından bu yana babasıyla sadece telefon üzerinden görüşebildiğini aktaran Boçnak, “Son ameliyatından sonra karnında şişmelerin olduğunu, böbrek yetmezliğinin başladığını söyledi. Kardeşim de aynı cezaevinde kalıyordu. Daha sonra kardeşimi Giresun’a gönderdiler. En azından kardeşim orada olsaydı babama yardımcı olurdu” diye konuştu. 

 En azından cezası ertelensin

 Babasının sağlık sorunlarından dolayı biran önce tahliye edilmesini isteyen Boçnak, ”Hastalığından ve yaşından dolayı en azından cezasının ertelenmesine veya ev hapsine çevrilmesini istiyoruz” dedi. 

İhtiyaçlarını karşılayamıyor

 Boçnak’ın eşi Besra Boçnak ise şunları ifade etti: “Eve gelmesini istiyorum. Şu an sağlık sorunları olduğu için cezaevinde ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Ev hapsinde olsa en azından yardımcı oluruz. Hasta ve yaşlı bir insanın cezaevinde tutulması insani değil.”  KARS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.