Yeni bir ruh ve oluşum

Dünya Haberleri —

.

.

  • Federasyona Civaka Demokratik a Kurdistaniyên li Bakurê Elmanya (FED-DEM) 5.  olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede çalışmaların yetersiz olduğu vurgulanarak, yeni bir ruh ve açılıma ihtiyaç olduğu vurgulandı.

M.ZAHİT EKİNCİ/BREMEN

Almanya’nın Kuzey bölgesinde yer alan Hamburg, Hannover, Bremen, Kassel, Oldenburg, Kiel yaşayan Kurdistanlıların çatı örgütü olan Kuzey Almanya Demokratik Kürt Toplumu Federasyonu(FED-DEM) Bremen Alevi Kültür Merkezi’nde 180 delegenin katılımıyla kongresini gerçekleştirdi. 
Kongrede siyasal gündeme dair konuşan Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) Zeynep Delal Bafe meclislerin rolünü oynamada yetersiz kaldığını belirterek, “Başta kadınlar, gençler ve çoçuklara yönelik projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Hareket ve halk olarak yeni bir yüzyılın arifesindeyiz. Zorlu ve bir o kadarda tarihi bir süreç. Kurdistan dağlarında gerillalar canlarını dişine takarak mücadele ediyor” dedi.

FED-DEM Eşbaşkanları İhsan Altındağ ve Sebahat Ergin

Özeleştiri vereceğiz
Bafe, seçimlerde geçen yüzyılın hesabını sorma ve gelecek yeni yüzyılda statü sahibi olma iddasıyla girildiğini ancak yetersiz kalındığını belirterek, ”Adayların belirlenmesinde  sıkıntılar oldu. Seçimin önemini halka yeterince anlatamadık. Tüm bunların giderilmesi için halka eleştiri verilecek. Bunu fırsat bilerek davamıza iftira ve hakaret edenlere fırsat vermeyelim” diye konuştu. 

Yeterli üyemiz yok
Kongrede federasyonun pratik ve mali raporu okundu.  Daha sonra yapılan tartışmalarda Kuzey Almanya’da yaşayan Kurdistanlıların yaşadığı sorunlar üzerine tartışmalar yürütüldü. Tartışmalarda halkın sorunlarını giderme ve onları bir irade haline getirmeyi amaçlayan halk meclislerinin çalışmalarının yetersiz olması en büyük eleştiri konusu oldu. KON-MED Eşbaşkanı Engin Sever, 300 bin Kurdistanlının yaşadığı Kuzey Almanya’da resmi üye sayısının Türk camisinin üyeleri kadar olmadığını söyleyerek, “Yeni dönemde resmi üyelik konusunda iyi bir çalışma yürütülmeli. Bugün bu salonda binlerce delege olması gerekiyordu. Meclis çalışmalarına sıradan ve kendisini sürekli tekrarlayan bir çalışma temposu ile yaklaşılıyor” dedi.