Yeni torbadan katillere yeni af

Kadın Haberleri —

Kadın katliamları eylem

Kadın katliamları eylem

  • Kadın katillerini, çocuk ve kadın cinsel istismarcılarını önce Nisan 2020 yılında, sonra Temmuz 2023 yılında olmak üzere, infaz yasasında düzenleme adı altında iki kere affetti iktidar. Şimdi yeni torbadan yeni bir af daha çıkarmak istiyorlar.
  • “Yerli ve milli kendi yasamız” dedikleri 6284’e de el attılar. İlk adım 6284 sayılı yasada yer alan tazyik (zorlama) hapsi kararına itiraz yolunun açılması. Zaten yasa doğru düzgün uygulanmıyor. Tazyik hapsini de kaldırarak kadınların hayatları iyice hiçe sayılıyor.

HAVİN DERYA / VAN

Son zamanlarda kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan 9. Yargı paketinin Adalet Bakanlığı tarafından 64 maddeden oluşturulduğu belirtirken, bazı kaynaklarda ise 100 maddeye kadar çıktığı iddia ediliyor. Belirsizliklerle dolu bu paket, kadınları ve çocukları savunmasız bırakacak maddeler içeriyor. 6284 sayılı yasadaki tazyik hapsine itiraz yolu, soyadı düzenlemeleri, tekrar suç işleyenlere af ve "etki ajanlığı" gibi maddeler, erkek egemenliğini pekiştirme amacında. Hükümetin bu hamlesi, toplumda adalet duygusunu zedelerken, kadın hakları savunucuları ve Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bu pakete karşı kararlı bir mücadele yürütüyor. Bizler de konuya ilişkin Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) gönüllüsü Gülnur Aksop ile konuştuk.

 

 

Mutlak bir erkek egemenliği

Kamuoyuna 34 maddelik bir Word metin halinde sunulan 9. Yargı Paketi tıpkı daha önceki paketlerde olduğu gibi "sızdırıldı" diyen Aksop, "Adalet Bakanı 64 madde diyor, başkası 100 madde. Yani esas olarak paketin tam içeriği hakkında yeterli bilgimiz yok. Piyasada dolaşan metin üzerinden değerlendiriyoruz mecburen. O metinde de çok önemli 4 madde var: 6284'teki tazyik hapsine itiraz yolu açılması, soyadı düzenlemesi, tekrar suç işleyenlere af ve 'etki ajanlığı' adı altında her şeyin suç, herkesin suçlu olabileceği ucube bir madde daha. Bu maddelerin tümü kadınları ve çocukları savunmasız kılmak, ailenin korunması adı altında erkek egemenliğini mutlaklaştırmak üzerine yer almış. Her ne kadar etki ajanlığı ile 6284 sayılı yasada yer alan tazyik hapsi maddesinin geri çekildiği belirtilse de yine de temkinli olmakta yarar var" dedi.

İş yine kadınların başına kaldı

Bu geri çekmede EŞİK’in odaklı ve kararlı mücadelesinin büyük payı olduğunu söyleyen Aksop, "EŞİK, taslak gündeme düştüğü andan itibaren hem yerellerdeki protesto etkinlikleriyle hem de CHP, DEM, İYİ Parti ve Gelecek Parti ile başkanlar düzeyinde gerçekleştirdiği görüşmelerle, hazırladığı bilgi notlarıyla bu paketin geçmemesi için uğraştı ve uğraşmaya devam ediyor. Maalesef etki ajanlığı dışında kadınların kazanılmış haklarını ve hayatlarını etkileyen diğer önemli maddeler medyada da doğru düzgün gündem olamadı. Bu yüzden iş yine kadınların başına kaldı" şeklinde konuştu.