Yerli çocuklara 20 milyar dolar

Toplum/Yaşam Haberleri —

5 Ocak 2022 Çarşamba - 16:00

foto: AFP

foto: AFP

  • Kanada'da yerli çocuklarına karşı ayrımcılık uygulandığı gerekçesiyle açılan davada, hükümet çocuklara 20 milyar Kanada doları tazminat ödeyecek. 20 milyar dolar da uzun vadeli reformlar için ayrıldı.

Kanada hükümeti, First Nations yerli ailelerinin çocuklarıyla ilgili 2007'den bu yana devam eden davada, 20 milyar Kanada Doları  tazminat ödemeyi kabul etti.

First Nations yerlileri, Kanada genelindeki Metis ve İnuit yerlileriyle en büyük yerli topluluklardan biri olarak biliniyor.

Kanada genelindeki yatılı kilise okullarının bahçelerinde son bir yılda bulunan ve resmi kayıtlarda olmayan isimsiz çocuk mezarları ile ülkenin bir numaralı gündem maddesi haline gelen yerli çocuklar konusundaki hukuk mücadelesi, 2007'de başladı.

Mahkeme süreci

First Nations Çocuk ve Aile Bakımı Derneği'nin 2007'de Kanada İnsan Hakları Mahkemesi'nde (CHRT), çocuk refahı sisteminin kusurlu olduğu ve yerli çocuklarına karşı ayrımcılık uygulandığı iddiasıyla federal hükümete karşı açtığı davada, mahkeme, 2016'da bir karar verdi.

CHRT, 2016'da federal hükümetin çocuk refahı sistemlerinde yerli çocukları yetersiz finanse ederek ayrımcılık yaptığına karar verdi.

Mahkeme, 2019'da federal hükümete, 1 Ocak 2006'dan itibaren yerli çocuk refahı sisteminin bir parçası olan her çocuğa birincil vasisi ile 40 bin dolara kadar tazminat ödeme emri verdi.

Hükümet ve yerli gruplar, federal hükümetin tazminat kararını temyize götürmesinin ardından Kasım 2021'den bu yana müzakereler yürütüyor.

TORONTO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.