Yıkılıyor birer birer sömürgeci heykeller

Dünya Haberleri —

7 Eylül 2021 Salı - 16:20

  • 1492’de Amerika kıtasına gelerek yerli halklara soykırım uygulayan ve sömürgeleştiren, fakat resmi tarih anlatılarında “büyük kaşif” olarak isimlendirilen Kristof Kolomb'un heykelleri bir bir yıkılıyor. Son olarak Meksiko’da Kolomb’un heykelinin kaldırılacağı, yerine yerli kadınlar anısına anıt dikileceği açıklandı. 

 

Yerli halkların gözünde “sömürgeciliğin ve soykırımın kaşifi” olarak bilinen fakat egemen tarihe göre "Yeni Dünya'nın Kaşifi" olan Kristof Kolomb'un Meksika'nın başkenti Meksiko'daki heykeli kaldırılarak yerine yerli kadınlar anısına bir anıt dikilecek.

Son yıllarda ırkçılığa karşı düzenlenen Black Lives Matter eylemleriyle birlikte sömürgecilik ve ırkçılık tarihinin sembol isimlerinin heykelleri yıkılmaya başlandı.   

Kolomb kıtaya ölüm getirdi

Protesto eylemleri kapsamında Kolomb'un ABD'nin Boston, Chicago ve Miami'nin de aralarında olduğu birçok kentinde heykeli kaldırılmıştı. Baltimore  kentinde eylemciler, Kolomb heykelinin boynuna bir halat dolayarak yere indirmiş ve daha sonra Inner Harbor bölgesinde suya atmışlardı.

Katliamcı ve ırkçı kişiliği nedeniyle Kolomb, ABD’nin San Francisco’da kentinde saygıyı hak etmediği belirtilerek kent yönetimi tarafından heykeli kaldırılmıştı. Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento’daki heykeli de "Kolomb'un bu yarımküreye ayak basışının yerlilere getirdiği ölüm göz önünde bulundurulduğunda, bu kişinin onurlandırılamayacağı" belirtilerek çöpe atılmıştı.

Kolomb Günü yerine Yerli Halklar Günü

Amerika’da her yıl düzenlenen “Kolomb Günü” etkinliklerine ülkenin bazı eyaletleri katılmıyor. Yerli halklar ve sömürgecilik karşıtları, köle ticaretini başlatan kişi olarak tanımladıkları Kolomb’u anma etkinlikleri yerine aynı gün “Yerli Halklar Günü” adıyla karşı kutlama düzenliyor.

Belçika’da 2. Leopold heykeli tahrip edildi

Belçika'da liman kenti Anvers’de ise Afrika’da kanlı bir sömürge tarihinin mimarı olan Belçika Kralı 2. Leopold’un heykeli tahrip edilmiş, İngiltere Bristol’daki köle taciri Edward Colston'un heykeli de eylemciler tarafından sökülüp nehre atılmıştı. Gent kentinde de 2. Leopold'un büstü kırmızıya boyanmış ve üzerine polis tarafından katledilen George Floyd anısına “Nefes alamıyorum” diye yazılmıştı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.