Yurt dışında 27 Nisan’da başlıyor

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Yurt dışındaki seçmenler 74 ülke ve 177 temsilcilikte sandık başına gidecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyondan fazla seçmen bulundukları ülkelerdeki temsilcilikler ile gümrük kapılarında oy verebilecek. Ülkelere ve şehirlere göre farklılık gösteren oy verme işlemleri en erken 27 Nisan’da başlayacak ve 9 Mayıs’ta sona erecek. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili genel seçiminde yurt dışı seçimi için 27 Nisan’da başlayacak olan oy verme işlemlerinin hangi temsilciliklerde ve tarihlerde yapılacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 74 ülke ve 177 noktada oy kullanılacak. Ülkelere ve şehirlere göre farklılıklar olsa da genel başlangıç 27 Nisan olurken, son oy verme tarihi ise 9 Mayıs olarak belirlendi. 
Dış temsilciliklerde oy verme işlemi, o temsilcilik için ilan edilen tarih aralığında hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00 ile 21.00 arasında olacak. Temsilciliklerin ya da konsoloslukların olmadığı yerleşim yerleri için ise ayrı seçim merkezleri belirlendi. Buralarda 29 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yerel saatle 09.00 ile 18.00 arasında oy kullanılacak. Oy kullanmak için randevu almaya ise gerek yok. 

ALMANYA
27 Nisan-9 Mayıs
Yaklaşık 1,5 milyon seçmenin bulunduğu Almanya’da oy verme işlemi 26 temsilcilikte gerçekleşecek. Almanya’da 14 temsilcilikte 27 Nisan ve 9 Mayıs tarihleri arasında yani 13 gün boyunca sandık başına gidilecek. Bunlar; Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Kassel, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg, Stuttgart başkonsoloslukları olacak. 

29 Nisan-1 Mayıs
Almanya’da temsilciliklerin veya konsoloslukların olmadığı 12 adreste ise 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında 3 gün oy kullanılabilecek. Uzak yerlere gidemeyecek seçmenlere kolaylık sağlamak için sandıkların kurulacağı merkezler ise şunlar: Essen/Dortmund, Essen/Siegen, Frankfurt/Fulda, Frankfurt/Limburg, Hamburg/Kiel, Hannover/Bremen, Karlsruhe/Mannheim, Köln/Aachen, Mainz/Saarbrücken, Münster/Bielefeld, Nürnberg/Regensburg, Stuttgart/Ulm. 

FRANSA
Fransa’da seçmenler 9 temsilcilikte oy verilebilecek. Bunlardan Bordo, Lyon, Marsilya, Nant, Paris, Strasbourg başkonsolosluklarında 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılacak. Ayrıca Lyon/Clermont-Ferrand, Paris/Orleans ve Strasbourg/Mulhouse’da 29 Nisan-1 Mayıs arasında üç gün boyunca sandıklar kurulacak. 

İSVİÇRE
İsviçre’de 3 temsilcilikte 9 gün boyunca oy kullanılabilecek. Zürih Başkonsolosluğu, Cenevre Başkonsolosluğu ve Bern Büyükelçiliği’nde 29 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında seçmenler sandık başına gidecek. 

İNGİLTERE
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nda 29 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında Londra Başkonsolosluğu, Edinburgh Başkonsolosluğu ve Manchester Başkonsolosuğunda oy kullanılacak. Manchester/Leicester’da ise 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında sandıklar kurulacak. 

İSVEÇ
İsveç’te Stockholm Büyükelçiliği’nde 1-7 Mayıs tarihleri arasında 7 gün boyunca oy kullanılabilecek.

AVUSTURYA
Avusturya’da ise Viyana Başkonsolosluğu, Salzburg Başkonsolosluğu ve Bregenz Başkonsolosluğunda 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılcak. Avusturya’da ayrıca Salzburg/Innsbruck, Salzburg/Linz ve Viyana/Graz’da 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında üç gün sandıklar açık olacak. 

Diğer ülkeler
Daha birçok ülkede sandık başına gidilirken, ABD’de 9, Avustralya’da 3, Belçika’da 3, Danimarka’da 2, Hollanda’da 4, Finlandiya’da 1, Kanada’da 4, Yunanistan’da 4, İtalya’da 2, Japonya’da 4, Güney Afrika ve İspanya’da 2 noktada sandık kurulacak. 

İkinci tura kalırsa
Öte yandan, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura, yani 28 Mayıs Pazar gününe kalması halinde ise belirtilen temsilciliklerde 20-24 Mayıs'ta oy kullanılabilecek. HABER MERKEZİ


İki pusula, tek zarf

Seçmenler, başkonsolosluklarda ve diğer merkezlerde iki oy pusulası ile kabine girerek, tercihlerini yapacak. Pusulalardan birinde cumhurbaşkanlığı seçimi adayları yer alırken, diğerinde ise milletvekili seçimi için partilerin isimleri ve amblemleri bulunacak. Tercih yapıldıktan sonra, her iki pusula tek bir zarfa konarak, seçim sandıklarına atılacak.

Oylar Ankara’ya 
Oylar, seçim sürecinin sona ermesinin hemen sonrasında ve oy sayımı yapılmadan, mühürlü çuvallarla THY'ye ait uçaklarla Ankara'ya gönderilecek. Tüm oy torbaları, burada Türkiye genelindeki oy kullanma işlemi sona erene kadar muhafaza edilecek ve 14 Mayıs’ta (ve cumhurbaşkanlığının ikinci tura kalması durumunda 28 Mayıs’ta) ülkedeki oy verme işleminin sona ermesinin ardından sayılmaya başlanacak.


HDP yurt dışında 3. parti

Yurt dışında 24 Haziran 2018'de yapılan seçimlerde kayıtlı seçmen sayısı 3 milyon 44 bin 837 olarak belirlendi, ancak bunlardan 1 milyon 525 bin 279'u oyunu kullandı. Katılım yüzde 50’yi aştı. 2018 seçimlerinde AKP yüzde 51,73 oy (778.961) alırken, CHP yüzde 17,75 (267.293), HDP ise yüzde 17,31 (260.680) ile en çok oy alan 3 parti olmuştu. HDP’nin yurt dışında birinci olduğu ülkeler ise şunlar olmuştu: Birleşik Krallık, Finlandiya, Irak, İsviçre, İtalya, Japonya, Ukrayna. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.