Zafere yakışan kutlama

Wan

Wan

  • Karanlık bir tezgahla Wan Büyükşehir Belediyesi’ne çökme girişimini durduran halk, YSK’nin yanlışı düzeltmesinden sonra zaferini kutladı.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Uçum ile Mehmet Ağar’ın AKP’ye emanet ettiği bir ekibin, işgüzarlığıyla kurgulanan kumpas, pusu ve ardından dayatılan gasp, halk iradesine çarpınca Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da Ankara, Diyarbakır Adliyesi ve Van İl Seçim Kurulu ile AKP teşkilatının belediyeye çökme kararını iptal etti. Yüz binler, direnişin sonuç vermesini gece yarısına kadar kutladı.

Van İl Seçim Kurulu’nun kararına itirazı kabul eden YSK, Van İl Seçim Kurulu’nun 2/4/42024 tarihli ve 2024/25 sayılı kararının kaldırılmasına, mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verilmiştir” dedi. YSK, kararı Van İl Seçim Kurulu Başkanlığına da gönderdi, gerekçeli kararı da dün yazdı.

Kutlamalar başladı

Kararın DEM Parti tarafından duyurulması üzerine iki gündür direnişte olan Wan’da bu kez kutlamalar başladı. On binlerce kişi, önce DEM Parti Wan İl binası önüne birçok koldan yürüdü.  Halk alana sığmayınca çevredeki tüm sokaklar dolup taştı. Akın akın caddelerden “Bijî berxwardana Wanê” sloganlarıyla İl binası önüne gelen kitlenin sayısı daha arttı. Bunun üzerine parti, seçim otobüsünü Cumhuriyet Caddesi’ne götürmeye karar verdi. Otobüsün ilerleyememesi nedeniyle 500 bini aşkın kişi Beşyol Meydanı’nda toplandı. Kitle buraya da sığmayınca bu kez seçim otobüsü Musa Anter Parkı’na gitti. Yüz binlerce kişi bu kez de yürüyerek parka doğru yola çıktı. Burada toplanan yüz binler, zafer sloganları attı.

 

 

Artık cesaret edemezler

Parti otobüsünde çalınan müziklerle tüm kent halaya durdu. Burada halka hitap eden Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Bu başarı, bu direniş sizindir, kutlu olsun. Bu direnişten sonra kim cesaret edebilir irademizi gasp etmeye, kim cesaret edebilir kurumlarımızı gasp etmeye? Bir daha asla kimse bu iradeyi gasp etme cesaretini kendilerinde bulamayacaklar. Bu direniş sadece belediye kazanmak değildi. Bu direniş cezaevinde bulunan arkadaşlarımıza büyük bir hediyedir. Bu başarı aynı zamanda onların başarısıdır. Çok büyük direndik ve yarın sokaklarımızı kayyumun çöpünden temizleyeceğiz” dedi.

Haysiyetin yeri Wan

Ardından konuşan Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, şunları söyledi: “Onurun, şerefin, haysiyetin yeri Wan. Ne mutlu bize ki sizin gibi onurlu bir halkın evlatlarıyız. Bu meydanda halkın iradesine çökmek isteyen akbabalara bir şey söylemiştik. Bizim halkımız onurunu, iradesini tüm saldırılara karşı korudu. Biz sizin onurunuzu bu akbabalara yedirmeyeceğimizi söyledik. Siz, tüm baskılara, tüm kirli ilişkilere rağmen Kürt halkının nasıl onura sahip olduğunu gösterdiniz. 14 belediyenin 14’ünü alarak tüm dünyaya mesajınızı verdiniz. Siz, akbabalara rağmen bugün zindanlarda 125 gündür açlık grevinde olan yoldaşlarımızın, Demirtaşların, Kışanakların, Yüksekdağların, Bekir Kayaların, Nazmi Gürlerin o dört duvar arasındaki özgürlük umutlarını dirilttiniz. Artık kimse sizin iradenizi gasp etmeye aklından bile geçiremeyecek. Onurlu direnişinizi selamlıyor, teşekkür ediyoruz. Artık hizmet zamanıdır.”