Zagroslar’da eylem zamanı

Forum Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 23:00

  • Sıkılan yumrukların ilk durağı Govendê ve Adilbeg oldu bu sonbahar. “Yağmur demek eylem demek dağlarda” diyen gerillalar ilk yağmurla beraber soluğu düşman mevzilerinde aldı.

AMARGİ ARHAT BA

 

Zagroslar’ın tüm patikalarında bir eylem telaşı var şimdi. Bulutlar toplandı, ilk yağmur damlaları toprakla buluştu ve yola düştü gerilla. Yağmur demek gitmek demekti dağlarda, bizim yolumuz da yağmurların ardından Zagroslar’a, Avaşîn’e düştü. Bugünlerde Zagroslar’ın patikalarında karşılaştığımız tüm gerillalar ise şunu söylüyor, “Yağmur demek eylem demek artık dağlarda.” Bizlere yol oldu yağmur, gerillaya da eylem.

Eğer yağmurlu bir günde Avaşîn’e yolunuz düşerse, bu patikalarda onlarca yüz ile karşılaşırsınız, sürekli bir yerlere yetişme telaşı içinde, insanı nefes nefese bırakan tepeleri adımlayan bu yüzlerin gözlerinde hep aynı duyguyu görürsünüz. İntikam, bir de umut. Düşmandan alınacak intikam, bir de şehit yoldaşlarına verdikleri sözlerin yerine getirilmesi umudu. Bu yiğit kadın ve erkeklerin gözlerinde bir parça hüzün saklıdır bir de. Kimsenin görmesine izin vermedikleri o hüzün her adımda intikam olur gerillanın yüreğinde. Bu yüzden sözden önce eylem gelir Zagros gerillalarının uzun soluklu yürüyüşlerinde. Şehit yoldaşlarının hakkında konuşmak istemezler onların intikamını almadan. Eğer intikamı alınmışsa vurulup da düşenlerin, o zaman yüreğinde sakladığı tüm güzellemeleri sizin zihninize bırakır.

Sıkılan yumrukların ilk durağı Govendê ve Adilbeg oldu bu sonbahar. “Yağmur demek eylem demek dağlarda” diyen gerillalar ilk yağmurla beraber soluğu düşman mevzilerinde aldı. Kasım ayının ilk günlerinde her iki alanda gerçekleştirilen eylemlerde onu aşkın düşman askeri öldürüldü ve Zagroslar’da eylem zamanı başladı. Adilbeg alanında yapılan sızma eylemi Botan’da şahadete ulaşan HPG Botan Saha Komutanı Agit Civyan arkadaşın anısı için gerçekleştirildi. Gerillanın Zagroslar’da gerçekleştirdiği her eylem şehit yoldaşlarının anılarına bağlılık sözü oluyor. Eylemlerde yer alan ve geri cephesinde duran tüm gerillaların yüzünde duydukları gururun gülümsemesi var şimdi. Gururun gülümsemesi mi olur dersiniz, ancak görülmesi gerekir derim. Gurur gülümsemesi Zagroslar’da anlatılmayacak ancak görünce ya da yaşayınca anlaşılabilecek yüzlerce şeyden yalnızca biri.

Zagroslar’ın tüm tepeleri, patikaları, suları, bulutları, yağmurları ve tüm heybetiyle bütün coğrafyası gerillanın yoldaşı şimdi. Ve tüm gerillaların dilinden ve yüreğinden aynı sözler dökülüyor: Gerilla savaşı bu kış Zagroslar’da zaferle buluşacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.