Zap’taki operasyona müdahale

15 Kasım 2020 Pazar - 16:32

  • Zap’ta operasyon düzenleyen Türk ordusuna müdahale eden gerillalar, üç kez sabotajla vurdu

 

Türk ordusunun, Kuzey ve Güney Kürdistan’da imha/işgal saldırılarına karşı direnen gerillalar, eylemlerle de yatın veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi.

* Türk ordusu, 14 Kasım günü sabah saatlerinde Zap bölgesinde bulunan Kinyaniş alanından Dola Bîra alanına kadar olan mıntıkada bir operasyon başlattı. 14 Kasım günü saat 02.30’da Kinyaniş alanı savaş uçaklarıyla yoğun bir şekilde bombalandı. Bu operasyon, 15 Kasım günü Qela Bêdewê alanına ve Şehit Munzur Tepesi’ne kadar genişledi. Gerillalar, 15 Kasım günü 08.15 – 08.40 saatleri arasında Qela Bêdewê alanında operasyona çıkan Türk güçlerine sabotaj taktiğiyle üç kez hedefledi. Bunun sonucunda üç mayın Türk güçlerinde patlatıldı. Ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. Saldırı devam ediyor.

* Türk savaş uçakları, 13 Kasım günü Zap bölgesine bağlı T Harfi, Kunîşka; Kandil bölgesine bağlı Kozînê, Dola Şehidan, Dola Bedranan, Geliyê Suredê ile Enzê, Bolê, Şêxan, Dêreşê ve Bêtala; Xakurkê bölgesine bağlı Sinînê alanlarını bombaladı. Ertesi gün ise Metina bölgesine bağlı Serê Metina ve Bazê köyü çevresi bombalandı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.