Zarf Almanya mazruf Türkiye!

Diaspora Haberleri —

23 Eylül 2020 Çarşamba - 08:50

Alman yargısı Yılmaz Acil’i neden tutukladı?

  • 37 demokratik ve yasal eyleme katıldı
  • Seyit Rıza bayrağı taşıdı
  • Anma için et aldı
  • HDP milletvekilleriyle konuştu
  • Dersim, Maraş, Roboskî anmalarına katıldı
  • Etkinliklerde çiçek aldı, temizlik yaptı, çöp attı!

MURAT AYDIN

Alman yargısı, Kürt düşmanlığında Türk devletini aratmayan gerekçelerle Kürdistanlıları yargılamaya devam ediyor. Kürdistanlı Yılmaz Acil; etkinlikler için çiçek aldığı, temizlik yaptığı ve çöp attığı için “PKK’ye üye olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Almanya’nın Bayern eyaletine bağlı Augsburg kentinde yaşayan Kürdistanlı Yılmaz Acil, 10 Eylül’de evine düzenlenen polis baskınında gözaltına alındı. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde 129a’dan yargılanan 4 çocuk babası Acil, katıldığı etkinliklerde çiçek aldığı, temizlik yaptığı, çöpleri attığı için “PKK üyesi” olarak gösterildi ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Seyit Rıza bayrağı suç sayıldı

Münih Başsavcılığı’nın Yılmaz Acil hakkında topladığı deliller, Türk savcılarının HDPliler hakkında topladığı trajikomik ve absürd delillerin ötesine gitmedi. Münih Başsavcılığı, Yılmaz Acil hakkında hazırladığı iddianamede 8 Kasım 2018 katıldığı etkinlik için “Kürt savaşçısı Seyit Rıza adına Münih’te gerçekleştirilen etkinliğe katılmıştır ve bu amaçla Augsburg’dan et ve bir Seyit Rıza bayrağı katkısında bulunmuştur” dedi.

Roboski anması deliller arasında

İddianamede ayrıca Yılmaz Acil’in Maraş ve Roboskî anmasına katılması, taziyelerde ve basın açıklamalarında yer alması da yargılanmasına ve tutuklanmasına gerekçe gösterildi. Acil’in 3 Kasım 2018 tarihinde Nürnberg’de düzenlen “Dersim Katliamı” anmasına katılması da suç delilleri arasında sayıldı. Savcılığa göre Demokratik Alevi Federasyonu da bir “suç örgütü”, zira Yılmaz Acil bu kurumun 22 Aralık 2018 tarihinde Nürnberg’de düzenlediği etkinliğe katıldığı için “terör örgütü üyesi!”

HDP vekiliyle konuşmak suç!    

Münih Başsavcılığı hızını alamayıp Yılmaz Acil’in HDP milletvekilleri ile konuşmasını da suç kapsamına aldı. Acil’in taziyelere gitmesi, basın açıklamalarında yer alması, açlık grevlerine destek eylemlerine katılmasının yanı sıra HDP milletvekiliyle konuşması da ‘suçlu’ görülmesine yetti. 29 Eylül 2018 tarihinde Almanya’nın Ingolstadt kentinde bedenini ateşe veren Ümit Acar’ın taziyesine katılması ve cenazesinin Kürdistan’a gönderilmesi sürecinde Yılmaz Acil’in HDP milletvekilleriyle konuşmasını bir ‘suç’ nedeni olarak gören savcılık iddianamede şunlara yer verdi:

“Sanık Kürt medyasının temsilcilerine gazete, televizyon ve radyo yayınlarına röportajlar vermiştir. Cenazenin Türkiye’ye naklini sanık organize etmiştir. Bu amaçla hem cenaze aracının sürücüsü hem de Türkiye’deki HDP milletvekilleriyle yoğun iletişimdedir.”

Çiçek aldı, öyleyse cezaevine!

Yılmaz Acil’in tutuklanmasına gerekçe gösterilen bazı deliller ise Alman yargısının asıl amacının ‘suçlu bulmak’ değil, Kürt düşmanlığı yapmak olduğunu gösteren cinsten. Acil’in tutuklanmasına neden olan deliller arasında “çiçek almak, temizlik yapmak, çöp atmak” da sıralanıyor. 

Yılmaz Acil’in 22 Eylül 2019 tarihinde Augsburg’da düzenlenen taziye etkinliğine katılması Münih Başsavcılığı’nın dikkati çekmiş! Başsavcılığın iddianamesinde şu komik ifadeler yer alıyor: “Taziye etkinliğindeki çiçekler sanık tarafından temin edilmiş, etkinliğin gerçekleştirildiği salonun temizliğini kontrol edip birikmiş çöpleri atmıştır.”

Katıldığı 37 etkinlik de yasal

Yılmaz Acil’in 2016-2020 arasında katıldığı otuz yedi demokratik ve yasal eylem ve etkinlik Alman yargısı tarafından suç sayıldı. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi, Alman Ceza Kanunu’nun 129 Bölüm 2, 129a Bölüm 1 No 1, Cümle 1 maddelerine dayanarak “PKK’ye üye olmak” iddiasıyla Yılmaz Acil’in tutuklanmasına ve cezaevine gönderilmesine karar verdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.