Efrîn'de her gün işkence ve zulüm

Kadın Haberleri —

Efrîn

Efrîn

  • Türk devleti ve çete grupları 2018’de Efrîn’i işgal ettiği günlerde kentten çıkamayan F.O., tam 5 yıl boyunca zulüm ve işkence altında yaşar: "Hayatı cehenneme çevirdiler. Her gün işkence, soygun, hırsızlık ve cinayet yaşanıyor. Kadınlar her gün cinayet ve insanlığa karşı suçlarla karşı karşıya kalıyor."

Türk devleti ve bağlı çete grupları 2018’de Efrîn’e işgal saldırıları başlattığında, insanlık dışı suçlarla karşı karşıya kalacağını çok iyi bilen onlarca kadın şehri terk etmek istedi. Kimisi kaçmayı başarırken, kimisi ise vahşete tanıklık etti.

Bu kadınlardan biri olan 52 yaşındaki F.O., o dönem kaçmayı başaramaz ve tam 5 yıl boyunca zulüm altında yaşar. F.O., hayatını alt üst eden karanlıktan sonra oğluyla birlikte Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgelerine gelir. 2 ay önce Halep’e ulaşır ve orada bir ay kaldıktan sonra Şehba’ya geçer.

Dağılmış hayatlar

3 kız ve 2 erkek çocuk annesi olan F.O. eşini bir süre önce kaybeder. Büyük kızı 2020’de Halep’e geçer fakat burada çıkan bir yangında yaşamını yitirir. Ortanca kızı Efrîn’de evlenir, küçük kızı ise 2018 yılında çeteler tarafından kaçırılır ve 2 kez amcasıyla yaptığı telefon konuşmasından sonra hiçbir haber alınamaz. Diğer iki oğlu da Şehba'ya ulaşır.

8 saat işkence

Şu an Serdem Kampı’na yerleştirilen F.O., yaşadığı vahşeti ANHA’dan Zeyneb Şêxo’ya anlattı.

"Önce oğlumun çocuklarını aldılar, sonra da küçük kızımı kaçırdılar” diyen F.O. yaşadıkların şöyle anlatıyor:

“Çocuklarım dayak ve işkenceye maruz kaldılar. Büyük kızım iki kez tutuklandı ama kendisinden herhangi bir bilgi alamadık. Oğlum ve ben iki kez kaçırıldık ve işkenceye uğradık. Evimizi kuşattılar ve sonunda ailece bizi tutuklayıp, ifade verme bahanesiyle 8 saat işkence yaptılar. Sonunda küçük kızımı kaçırdılar. Aldığımız bilgiye göre kızımla birlikte bir kadını daha kaçırdılar. Ona karşı her türlü işkence ve zulüm yapıldı. Sonunda şehit oldular. Kaçırılmayanlar bile zulme uğradı, istedikleri zaman vurdular.

Küçük kızım o kadar işkenceden sonra serbest bırakılmadı. Çeteler serbest bırakılması karşılığında yüksek miktarda fidye istedi fakat maddi koşullarımız el vermediği için ödeyemedik. Bunun üzerine avukatlar ve mahkemeler aracılığıyla sonuç almaya çalıştık ama yine aynı şekilde para istediler. Kızım Mare’deki işkence evinde tutuluyor.

İşgal altındaki bölgelerde tüm halklar için hayatı cehenneme çevirdiler. Her gün işkence, soygun, hırsızlık ve cinayet yaşanıyor. Kadınlar her gün cinayet ve insanlığa karşı suçlarla karşı karşıya kalıyor. Örneğin; Eşrefiye Mahallesi’nde Ufê Şêx isimli kadın öldürüldü, tüm mücevherleri çalındı ​​ve evi yakıldı. Ufê gibi yüzlerce kadın bu uygulamalara maruz kaldı ve öldürüldü.”

ŞEHBA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.