Hakikat Yolcusunu Anlatmak Yetmez!

Forum Haberleri —

30 Nisan 2021 Cuma - 16:17

  • "Ağıdın ve anlatının gizli ve kısık sesli olması, aşkın en hakikisinin peşine düşmeyi engelleyememişti. Sinan Dersim de (Dalokay Şanlı) bu gizin peşine düşenlerdendi."

FATMA ADIR


Her yoldaşın senden bir parça taşır, söze ve dile döker. Gidişinin ilanı ile birlikte yüreklerde ve gönüllerde sana dair saklı olan tüm güzel hatıralar ve sözler birer birer yazıya-söze dökülüyor. Daha çok anlatılacak ve yazılacaksın. Mücadele yaşamında anlatmaya değer çok şey biriktirdin. Bende de saklı olan, hep sevgiyle ve minnet anacağım, belki de birçoğundan farklı olan yanın anadilimizde konuşmandaki ısrarındı. Kirmançkî yaptığın espriler ve anlattığın hikâyelerdir. En çokta Sara yoldaşa Kokum ve cîgeramın demendeki esprini severdik. 
İnancı-dili tehdit altında olan ama sanki böyle bir durum yokmuşcasına ısrarla anadili yerine, Türkçe başta olmak üzere, birçok dili anadilinden daha fazla öğrenmeyi ve konuşmayı önemseyenler, bu uğurda yürüttüğün mücadelenin ne kadar takipçisi olacaklar. Ya da yıllardır kendilerini yatırdıkları gönüllü asimilasyon yolunda yürümeye devam mı edecekler. Yoluna baş koyduğun kavganın önemli bir yanı da Dersim direniş geleneğini yaşatma, inancı ve dili başta olmak üzere asimilasyon, inkâr ve imhayı karşı olduğunun farkı olduğu yeterince anlaşılacak mı? Ama biliyorum ki, inanarak, bir gün mutlaka mücadelenin karşılığının oluşacağını bilerek yürüdün.  Her şeye ve koşula rağmen, anadilini bildiğin her arkadaş ile hemen kendi dilinde konuşmandaki ısrarına hep hayran oldum ve gıpta ile baktım. 
Hakikat yolcusunun hikâyesinin sadece anlatıcısı olmamak gerektiğini biliyorum. Sevgisinin, yüreğinin güzelliği ve yoldaşlığına katık ettiği manayı anlamak, anlatmak kadar önemlidir. Anlamakta yetmeyecek, yoluna yoldaş ve arayışına yol olmak gerek. Hakikat arayışçısının heybesinde asi direnişçilikteki ısrar kadar, engin ve dingin bir yüreğine dair çok fazla söz söylendi-söylenecek...