249 işçi cinayeti daha

13 Mayıs 2021 Perşembe - 20:39

  • İSİG Meclisi, salgının işçiler için ölüm fermanı haline getirildiğini belirterek, Nisan’da en az 249 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

 

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Nisan ayı iş cinayetleri raporunu yayınladı. Raporda, en az 249 işçinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Yılın ilk dört ayında ise en az 735 işçinin hayatını kaybettiği paylaşıldı.

Salgın nedeniyle başlatılan “tam kapanma” süreciyle iktidarın, geçimini işçilerin emekleriyle sağladığı vurgulanan raporda, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi'nin (DİSK-AR) araştırmasına göre, salgın döneminde patronlara 23 milyar TL kaynak aktarıldı, 2,6 milyon işçiye ise 11 milyar TL nakdi ücret desteği ödendi. “Tam kapanma”nın işçi sınıfı açısından 17 günlük bir kriz değil, salgının özeti niteliği taşıdığı belirtilen raporda, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun 2020 Raporu’nda Türkiye’nin çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında yer aldığına vurgu yapıldı. 

Ortaya çıkan kriz tablosunun ancak ortak mücadeleyle değişebileceğine dikkat çekilen raporda, talepler şu şekilde sıralandı: 

* İşten çıkarma yasağı uzatılsın, patronların Kod-29 gibi yollarla işçileri işten çıkarıldığı hukuksuz uygulamalara son verilsin.

* Kişisel hijyen ve korunma malzemeleri işçilere ücretsiz olarak dağıtılsın. İşçilerin sağlık taramaları ve temaslı takibi yoğunlaştırılsın ve işyerlerinin denetimi yapılsın.

* Alınan karar ve tedbirlerin kamunun bir bölümünde değil, özel sektör, kayıt dışı sektör ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde uygulanması ve yaptırımı sağlansın, gerekli önlemlerin alınmadığı işyerleri için aktif bir ihbar, denetim ve ceza mekanizması oluşturulsun.

* Sağlık ücretsiz ve herkesçe erişilebilir hale getirilsin. Başta testler olmak üzere tüm sağlık hizmetleri kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde ücretsiz olarak yapılsın. Kendisi ve yakını virüs nedeniyle karantinaya alınan işçi hastalık süresi kapsamında olsun ve bu süredeki gelir kaybı önlensin.

* Aşılama sürecine tüm çalışanlar dahil edilsin ve ivedilikle aşılama gerçekleştirilsin. İlaç şirketlerinin kârı değil, kamu yararı düşünülsün. Halk sağlığı için aşılarda patent hakkı kaldırılsın. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.