30 adet ırkçı Türk üç Kürt’e saldırdı

10 Ocak 2022 Pazartesi - 20:22

  •  Aralarında daha önce faşist saldırılarıyla gündeme gelen İsa Kök’ün de bulunduğu Türk ırkçısı bir grup, üç Kürt gence saldırdı. 30 kişilik grup, polis merkezi önünde de saldırıyı sürdürdü.

 

ZEMO AĞGÖZ/MA/ANKARA

Aralarında daha önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde satır ve palalarla öğrencilere saldıran İsa Kök’ün de bulunduğu kalabalık Türk ırkçısı bir grup, üç Kürt gence saldırdı. 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi kapısı önünden geçen üç gencin önünü kesen Türk ırkçılar, K.Y’yi bıçakla yaraladı. Bıçaklanan K.Y. hastaneye kaldırıldı. Bacağından yaralanan K.Y’ye dikiş atıldı. Diğer iki genç ise hafif yaralandı. Saldırının ardından olay yerine gelen polis, ırkçı grubu hem de yaralanan gençlerden D.U. ve M.U’yu Cebeci Şehit Birol Özteki Polis Merkezi Amirliği’ne götürdü. Burada ifadeleri alan polis, gözaltı işlemi yapmadı. Polis ifadelerin ardından “olay çıkmasın” gerekçesiyle Türk ırkçıları Esat Polis Merkezi’ne götürdü. Saldırıya uğrayan iki genç de Cebeci Şehit Birol Özteki Polis Merkezi Amirliği’nde tutuldu.

Saldıran ırkçılar arasında bulunan İsa Kök, olaydan kısa bir süre önce sosyal medya hesabından paylaştığı arabada çekilen bir fotoğrafın altına, “Akşam gezintisi değil” notunu düştü.

Saldırıya uğrayan gençlerden M.U verdiği ifadelerde olayı anlattı. Dicle Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi olduğunu belirten M.U, İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Lisans öğrencisi olan kardeşi D.U. ile birlikte tez hazırlamak üzere Ankara’ya geldiklerini söyledi. M.U, yaralanan K.Y’nin ev arkadaşları olduğunu kaydetti. Kolaj semtinde ikamet eden bir arkadaşlarına oturmaya gittikleri sırada isimlerini polis merkezinde öğrendiği İsa Kök ve Fatih Temel’in kendilerine doğru “Ne bakıyorsunuz” diyerek seslendiklerini anlattı. M.U, “Sonra bu iki şahıs bize saldırdı. Bir şekilde oradan kaçtık İsa Kök ve Fatih Temel bir süre sonra bize yetiştiler. Bu sırada İsa Kök, K.Y’yi sol kalçasından bıçakladı” dedi.

Polis önünde de saldırdılar

K.Y’nin bıçaklanması üzerine tekrar kaçtıklarını ve seyir halinde olan polis ekibini durdurduklarını belirten M.U, “Bize saldıran istikametten 20-25 kişilik kalabalık geliyordu. Gelen kalabalık bize saldırdı. Sonra polisler beni ve D.U’yu arabaya bindirdi, K.Y de gelen ambulansla hastaneye kaldırdı. Polis merkezine gireceğimiz esnada kalabalık bir grup bize doğru saldırdı” dedi. İfadesi alınan M.U. ve D.U, kendilerine saldıran İsa Kök ve Fatih Temel’den ve diğer kişilerden davacı ve şikayetçi oldu.

M.U ve D.U’nun avukatı Doğay Abak da olayın tek taraflı bir saldırı olduğunu belirterek, karşı tarafın saldırı sırasında sarf ettiği sözlerin müvekkillerinin Kürt kimliğini bildiklerini gösterdiğini ifade etti. Avukat Abak, “Kimliklerinden haberdar olmaları nedeniyle yapıldığı bellidir. Ardından müvekkil ve yanındakilerin karşılık vermeden uzaklaşmalarına rağmen telefonla kişilerin toplanmasını sağlamış, 30 kişilik grup toplanmış, müvekkil ve onlara karşılık vermemiş olmaları ve uzaklaşmalarına rağmen bu 30 kişilik grup biri Polis Merkezi önünde olmak üzere iki kere saldırmışlardır” şeklinde konuştu.

Sırtı sıvazlanan saldırgan

Saldıranlar arasında yer alan İsa Kök, daha önce de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde iki öğrenciye satır ve palalarla saldırmış ve yargılanmıştı. Kök yargılandığı davadan ödül gibi ceza almıştı. Kök’ün de aralarında bulunduğu faşist grup hakkında “öldürmeye teşebbüs”, “eğitim ve öğrenimin engellenmesi”, “nefret ve ayrımcılık”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçlarından dava açılmasını istenmişti. Ancak Ankara Savcılığı, olayı “iki taraf arasında okul içerisinde kavga” şeklinde değerlendirerek, sadece “yaralama” suçundan dava açmıştı. Yapılan yargılama ise Kök’e “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimi de uygulayarak iki kez 1 yıl 5 ay 24 gün hapis cezası vermiş ve cezayı ertelemişti. Kök’ün ayrıca yargılandığı ve ceza aldığı başka davaların da olduğu biliniyor. Mezun olan Kök avukatlık yapıyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.