30 yıllık tutsağa TMK engeli

6 Ocak 2023 Cuma - 17:30

Türk cezaevleri/foto:AFP

Türk cezaevleri/foto:AFP

  • İnfazının yakılmasına gerekçe gösterilen disiplin cezaları mahkeme kararlarıyla kaldırılan Resul Baltacı, 30 yıl 4 aydır tutuklu olmasına rağmen bu kez TMK’nin 17. maddesi gerekçesiyle tahliye edilmiyor.

Düzce Çilimli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Resul Baltacı, mahkeme kararlarına rağmen koşullu salıverilme hakkından mahrum bırakıldı. Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 10 Mayıs 2022 tarihli kararıyla bütün hücre cezaları kaldırılan Baltacı’nın, 6 aylık infazının yakılmasına dönük karar, 12 Mayıs 2022’de oy birliğiyle kaldırıldı. Cezaevi idaresi ve Düzce İnfaz Hakimliği ise söz konusu mahkeme kararını uygulamayarak, 30 yıl 4 aydır tutuklu bulunan Baltacı’nın koşullu salıverilme hakkını engelledi.

Baltacı, Düzce İnfaz Hakimliğinin kararına dair 18 Nisan 2022 tarihli dilekçesinde, 5275 sayılı “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu”na itiraz ederek, kanunun 2004'te  yürürlüğe girdiğini, kendisinin ise 1992'de tutuklandığını hatırlattı. Söz konusu durum, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 7/2 maddesine “Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur” aykırılık gösteriyor. Aynı zamanda disiplin cezası bulunmayan Baltacı'nın, söz konusu koşullu salıverilme hakkı ihlali, 5275 sayılı kanunun 107. maddesinin 12 ve 15. fıkrasında bulunan şartları sağlamaması nedeniyle de hukuka aykırılık teşkil ediyor.

Üç yıldır ziyaretçi gelmedi

Hücre cezaları ve infaz yakılma kararının kaldırılmasına rağmen koşullu salıverilme hakkından faydalanamadığı için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunan Baltacı, ayrıca kararı Meclis İnsan Hakları Komisyonu ile Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) gönderdiğini, ancak cevapların kendisine ulaşmadığını ifade etti. Baltacı, gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi: “Bu mahkeme kararını Adalet Bakanlığı ve Hakimler Savcılar Kurulu’na gönderiyorum. Şu an 30 yıl 4 ayım doldu. Sevk istiyorum, ‘Kapasite dolu’ diyorlar. Hiçbir disiplin cezam olmamasına rağmen şu an oda yok. Üç yıldır tek bir ziyaretçim gelmedi. Yine çok hastalığım var ve doğru dürüst tedavi imkanım yok.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) yeniden yargılama ve söz konusu hukuksuzluğa karşı iki başvurusunun olduğunu aktaran Baltacı, “Yerel mahkeme karar verdi ama uygulamadılar” dedi.

'Umut hakkı' alınıyor

Baltacı hakkında verilen kararın uygulanmamasına gerekçe olarak yalnızca Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 17. maddesinde yer alan 'Tutuklu veya hükümlü iken firar veya ayaklanma suçundan mahkûm edilmiş bulunanlar ile disiplin cezası olarak üç defa hücre hapsi cezası almış olanlar, bu disiplin cezaları kaldırılmış olsa bile şartla salıverilmeden yararlanamazlar. Bu Kanun kapsamına giren suçlardan mahkûm olanlar, hükümlerinin kesinleşme tarihinden sonra bu Kanunun kapsamına giren bir suçu işlemeleri halinde, şartla salıverilmeden yararlanamazlar' hükmü gerekçe gösterildi. AİHM ise söz konusu maddeyi ‘İdam cezası’ ve ‘Umut Hakkı’nın ihlali olarak değerlendiriyor. MA/İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.