31. yılında bir festivale katılmak

Forum Haberleri —

Kürt Kültür Festivali

Kürt Kültür Festivali

  •  Kürtlük bir kültürdür. Kültür, bu topluluğun tarihselleşen ve geleceğe akan yaşam ve özgürlük eylemidir. Avrupa'nın dehlizlerinde iktidar ve devletin maskelenmiş, sahteleşmiş yaşam ve bilincine terk edilemeyecek, öncüsüz bırakılamayacak kadar değerlidir.

MORDEM ALİŞER

Hemen belirteyim, 30 yıl boyunca uzaktan, asla ulaşamayacağım bir yerden izlemek, böyle bir festivalin yapıldığını bilmek ile bizzat içinde olmak nasıl bir duygudur? Daha doğrusu ne hissediyorum, ne hissetmeliyim? Ve bir soru daha, ne düşünmeliyim? Nasıl düşünmeliyim.

Binlerce, on binlerce kadın, ve erkek, ve çocuk... Kürt festivalleri Kürt’ün kadın rengine dönmüş diyorum içimden. Yaşlı ama gözleri bir tutam sevgi, bir tutam kahır ve direniş dolu her bir ana-kadının ellerini öpmek, doyasıya sarılmak istiyorum.

Sahnede sunucu Kurdistanlılara, Kürt dostlarına sesleniyor. Sesi gür ama uzağım şimdi ona, benim bakışlarım alanda. Sonra, Beser mi söylüyor! Ta kendisi. Yıllarca bilmek ama görmemek!.. Bilmeyi görmenin izdüşümüne de çevirebilirim ama bu defa anlamın yerinde büyük bir boşluk oluşabilir. Müzik! Kürt’ün müziği. Kürt müziktir, rahatlıkla söyleyebilirim. Sonraya bırakayım bunu. Çünkü bugünün müziği için çok şey söylemem gerekecek. Genç kadın ve erkekler govend tutuyorlar. Şu ayakların yere vuruşu ve tüm bedenin müthiş ritmik uyumu. Sanatın deryasındayız ama sanatı icra edecek sanatçımız neden bu kadar gelişmemiş kalıyor?