4 yıl cinsel tacize uğramış

Kadın Haberleri —

İbrahim Barkın

İbrahim Barkın

  • İşkence ile katledilen Sakine Kültür’ün faili Özel Hareket Ocakları İl Başkanı İbrahim Barkın’ın, paramiliter ilişkilerinin yanı sıra Şırnak İl Özel İdaresi’nde saha personeli olarak çalıştığı ortaya çıktı.

Şirnex’in (Şırnak) Silopî (Silopi) ilçesinde Sakine Kültür (40) adlı kadın, 14 Mayıs’ta işkenceyle katledildi. Tilqebîn beldesinde Bêspin Nehri yakınlarında yol kenarına atılan Kültür’ün cenazesi, bir TIR şoförü tarafından fark edildi. Jandarmaya haber verilmesiyle olay yeri incelemenin ardından cansız bedeni Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kültür’ün kimliği DNA testiyle tespit edildi. 

Başlatılan soruşturma kapsamında, Özel Hareket Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın ile Yunus Kültür ve Hacı Kültür dün gözaltına alındı. Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa çıkarılan 3 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemede Kültür’ü işkenceyle katlettiğini itiraf eden Özel Hareket Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Yunus Kültür ve Hacı Kültür ise, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

4 yıl boyunca cinsel saldırıya uğramış

İşkenceyle katledilen Sakine Kültür’ün, fail İbrahim Barkın tarafından 4 yıl boyunca sistematik bir şekilde cinsel tacize uğradığı öğrenildi. Barkın’ın, sürekli tehdit ettiği Kültür’e, birçok kez işkence yaptığı ortaya çıktı. 

Paramiliter güçlerle iç içe

Sakine Kültür’ün katledilmesiyle fail İbrahim Barkın’ın, AKP’liler başta olmak üzere paramiliter yapılarla ilişkileri ve devlet kurumlarında çalıştığı ortaya çıktı. Kentte AKP’li olarak bilinen Barkın, sanal medya hesaplarında yaptığı Jandarma Genel Komutanlığı Güvenlik Korucuları İşlem Şube Müdürü Albay Seydi Salman, AKP’li Çatak Belediyesi Başkanı Abdurrahman Şeylan, Osmanlı Ocakları Şırnak İl Başkanı Hakan Tatar, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Mustafa Güner ile AKP’li birçok isim ile paylaştığı fotoğraflar dikkat çekti.

Öte yandan, Barkın'ın Şırnak İl Özel İdaresi'nin saha personeli olduğu ve maaş aldığı ortaya çıktı. 

Özel Harekat Ocakları başkanı 

Barkın’ın İl Başkanı olduğu Özel Harekat Ocakları, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP’nin örgütlediği paramiliter örgütlerden biri olarak biliniyor. Hakkında bilgi olmayan Özel Harekat Ocakları, kurucusu olan Cebrail Demir’in 2018 yılında AKP’li Metin Külünk ile fotoğrafıyla gündeme gelmişti. Metin Külünk ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile sıkı ilişkileriyle biliniyor.