42 yıldır ateş büyüyor

Büyük Özgürlük Yürüyüşü-Riha

Büyük Özgürlük Yürüyüşü-Riha

  • Büyük Özgürlük Yürüyüşü, dün Sêwereg ve Curnê Reş’ın ardından Riha merkeze ulaştı. Yürüyüşçüler, halkın coşkusuyla kent merkezlerinde yürüdü, şehit mezarlarını ziyaret etti, açıklama yaptı.
  • Mahmut Zengin'in kabri başında konuşan Saliha Aydeniz, "Dörtler, 'Ateşi söndürmeyin harlayın' demişti. 42 yıldır bu ateş büyüdü ve Kürtlerin özgürlüğü durdurulamayacak merhalededir” dedi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” kampanyası kapsamında 27 Kasım’da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 81. gününde. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 8 kentte devam ediyor. Siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından 1 Şubat’ta Wan ve Qers’te başlatılan ve dün Amed’de buluşan Büyük Özgürlük Yürüyüşü, dün Riha’ya ulaştı. Yürüyüş, planlandığı gibi bugün Amara’da tamamlanıyor.

Büyük Özgürlük Yürüyüşü, dün Riha'nın Sêwereg (Siverek) ilçesine ulaştı. Yürüyüşçüler, ilk olarak 2018’de Federe Kurdistan’da kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan ile 5 Nolu Cezaevi'nde bedenini ateşe veren Mahmut Zengin'in mezarlarını ziyaret etti. Anmada konuşan DEM Parti Milletvekili Sezai Temelli, "İbrahim Ayhan bu mücadelede çok önemli bir kişiydi. Yaşadıkları, bu devletin, nasıl bir zulüm ve şiddet devleti olduğunun göstergesiydi. Uydurma bir kararla milletvekilliği düşürüldü. Tecridi, inkarı dayatanlar onun yaşamına mal oldu. İşte bunlar yaşanmasın diye özgürlük yürüyüşü yapıyoruz. Eğer tecrit varsa hukuk ve demokrasi yoktur" diye konuştu. 

 

 

Bu ateş özgürlüğe ulaştıracak

Yürüyüşçüler, daha sonra Mahmut Zengin'in kabrini ziyaret etti. Çok sayıda kişi, yürüyüşçüleri "Şehîd namirin" sloganıyla mezarlık girişinde karşıladı. DEM Parti Milletvekili Saliha Aydeniz, "Dörtler, 'Ateşi söndürmeyin harlayın' demişti. 42 yıldır bu ateş büyüdü ve Kürt halkının özgürlüğü durdurulamayacak bir merhalededir. Herkes bilsin ki bu ateş bizi özgürlüğe ve barışa ulaştıracaktır" diye konuştu. 

Mezarlığa karanfiller bırakıldı. Özgürlük Yürüyüşçüleri daha sonra DEM Parti İlçe binasına kadar sloganlarla yürüdü. Yağmura rağmen çok sayıda insan, alkış ve sloganlarla yürüyüşe destek verdi.

DEM Parti İlçe binasında önünde konuşan DBP Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Bu yürüyüşün sonunda hepimiz için özgürlük var. Dilimizi, kimliğimizi inkar edenlere sesleniyoruz; dilinden, kimliğinden vazgeçmeyen Kürt halkının haklı taleplerini demokratik bir şekilde çözülmesi için yürüyoruz. Biz, Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyoruz. Bu yürüyüş hepimizin, bu özgürlük de hepimizin olacak. Biz kazanacağız” dedi. Yürüyüş, “Bimre koletî, bijî azadî” sloganıyla sona erdi.