5 metreden vuruldular

30 Ağustos 2020 Pazar - 16:21

  • İki karakol arasında pusu atan Türk birliği denetim altına alındı. Birlik, 29 Ağustos sabahı keşif uçakları desteğiyle harekete geçince 5 metre mesafeden vuruldu; 8’i öldürüldü, gerisi paniğe kapılıp kaçtı.

Türk ordusunun Kuzey ve Güney Kürdistan’daki işgal ve imha saldırılarına karşı büyük bir direniş sergileyen gerillalar, etkili eylemlerle de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Serhat Eyaleti’nde devam eden Devrimci Zafer Hamlesi kapsamında, 28 Ağustos gecesi Agirî’nin Bazîd ilçesine bağlı Serêkaniyê ve Girberana karakolları arasındaki alanda pusu atan Türk birliği denetim altına alındı. Denetimi sürdüren gerillalar, 29 Ağustos günü saat 05.00’te keşif uçaklarının desteğiyle harekete geçen birliği 5 metre mesafeden vurmaya başladı. Yakın mesafeden vurulan işgalciler, verdikleri kayıplar sonucu paniğe kapılmış ve alandan kaçtı. Eylem sonucu 1’i rütbeli 8 Türk askeri öldürüldü. Türk ordusunun eylemin ardından yaptığı bombardıman sonucu arazide yangın çıktı. Türk ordusu, çatışmada sadece 2 kayıplarının olduğuna dair yalan haberler yaptırmıştı.

* Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 28 Ağustos günü saat 19.00’da Hakkari’nin Çelê ilçesine bağlı Girê Tepesi’nde bulunan Türk mevzileri hedef alındı; 2 mevzi, içindeki askerlerle birlikte imha edildi, ancak sayı tespit edilemedi.

* Gever’e bağlı Şehit Karker ve Şehit Gafur alanları arasındaki yol üzerinde 25 Ağustos günü saat 10.30’d hareket halinde olan 1 zırhlı araç, sabotaj taktiğiyle vuruldu. Tamamen imha edilen araçtaki ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

* Türk ordusu, 29 Ağustos günü Avaşin bölgesine bağlı Mawata, Dirê Köyü ve Geliyê Basya alanlarını obüs ve havan toplarıyla bombaladı. Alanda çıkan yangın dün de devam ediyordu.

* Türk savaş uçaklarını 18 Ağustos’ta Zap bölgesine bağlı Küçük Cilo alanına; 20 Ağustos’ta ise Heftanîn’in Pirbila alanına yönelik bombardımanında şehadete ulaşan gerillalar kimlik bilgileri netleşti: Şilan Koçer (Hiyam Kasım / Dêrik) ile Mizgin Zerya (Ayşe Tuci / Van) ve Zana Gevaş (Yakup Avcı / Van).  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.