75. Ferman girişimine öfke

Diaspora Haberleri —

24 Kasım 2020 Salı - 15:02

  • Bağdat ve Hewlêr hükümetleri arasında yapılan anlaşma ardından Şengal’e askeri güç sevkiyatı protesto ediliyor. Avrupa’da da alanlara çıkan Kürdistanlılar “75. Ferman” girişimine öfke gösterdi.

 

9 Ekim 2020 günü Bağdat-Hewler hükümetleri arasında yapılan Şengal anlaşması ardından bölgeye askeri sevkiyat yapılması Kürdistanlıların öfkesine neden oldu. Avrupa’nın birçok kentinde protesto eylemleri düzenlendi, işgal girişimine tepki gösterildi.

Gençlik örgütleri TCŞ ve TEKO-JIN, İsviçre’nin Aarau kentinde düzenledikleri bir eylemle Şengal'i hedef alan Hewlêr-Bağdat anlaşmasını kınadı. Eylemde, “Şengal’de kadınların özgürlüğü, tüm insanlığın özgürlüğüdür” yazılı pankart açıldı.

Almanca, “Şengal’den elini çek”, “Türkiye’nin Şengal'e yönelik yasadışı saldırılarını durdurun” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, anlaşmanın Şengal halkının iradesine yönelik büyük bir saldırı olduğu belirtildi.

75. Ferman’a başkaldır

Gençlik örgütleri Fransa'nın Bordeaux kentinde de alanlardaydı. Grand Théâtre meydanında buluşan gençler, bildiriler dağıttı, sık sık "Bimre îxanet" sloganlarını attı.

Fransa'nın Marsilya kentinde de protesto eylemleri gerçekleştirildi. “Kürdistan statüsü için sessiz kalma” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını atarken, “Şengal’in işgaline karşı başkaldır” yazılı bir pankart açtı.

Êzîdîlerin iradesine saldırıdır

Almanya’nın Stuttgart’ kentinde Kobanê meydanı olarak bilinen alanda gençler Şengal’de yaşanan katliamları anlatan pankartlar ve TCŞ bayraklarını taşıdı.

Şengal lehine sloganların atıldığı eylemde şu açıklama yapıldı:

“KDP’nin de ortak olduğu bu ihanet ve işgal planlarını kabul etmiyor, Şengal halkının özyönetim iradesine saygı duyulmasını bekliyoruz. Bölgenin demografik yapısını değiştirmek isteyen, Êzîdî halkı için 75’nci Ferman anlamına gelen bu anlaşma iptal edilmelidir.”

Almanya’nın Esslingen kenti Charlottenplatz’da gençler, Irak askerlerinin Şengal'e sevk edilmesini protesto etti. Aynı amaçla Hannover'de gençler, Şengal’e yönelik saldırıları kınadı. Enternasyonalist gençlerin de destek verdiği eylem merkezi tren istasyonu önünde başladı. DAİŞ saldırıları sırasında KDP’nin Êzîdî halkına ihanet ettiğine dikkat çeken gençler, mevcut anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirtti.

KCDK-E: Soykırıma karşı alanlarda olalım

 

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı, Irak hükümetinin Şengal'e 10 bin asker sevkiyatını "yeni bir ferman" olarak gördüklerini belirterek, Kürtleri bulundukları her yerde 26 Kasım günü protesto eylemlerine çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan KCDK-E Eş Başkanlık Divanı, “Bugün Irak hükümeti ve KDP üzerinden yürütülen, Türkiye diğer güçler tarafından koordine edilen Şengal’i işgal planı ile karşı karşıyayız" diye belirtti.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı:

"DAİŞ sonrası kendini özgür ve demokratik bir şekilde yeniden yapılandıran ve kendi kendini yöneten Êzîdî halkını büyük tehlikeler beklemektedir. Şengal Özerk Demokratik Meclisi bugün yaptığı açıklamayla herkesi harekete geçmeye çağırmıştır. Şengal halkı barbar DAİŞ çetelerine karşı varlık yokluk mücadelesi verirken Irak hükümeti ve KDP neredeydi? Türkiye’nin piyonları olan DAİŞ saldırılarında Êzîdî halkımızı yalnız bırakıp katliama sebep olanlar bugün yeni bir katliama yol açacaklardır.

Şengal halkına rağmen zorbalıkla gerçekleştirilmek istenen bu işgal, soykırımın önünü açmaktadır. Êzîdî halkı üzerinde uygulanmak istenen bu yeni fermana izin vermemeliyiz.

Bilmeliyiz ki Şengal’le başlatılan bu ihanet planı tüm parçaları hedefleyen işgalcilerin sinsi bir projedir. Bu saldırı tüm değer ve kazanımlarımızı hedef almaktadır.

KCDK-E olarak Şengal’e dönük yeni bir fermanın önüne geçmek için tüm Avrupa ülkelerinde, Avusturalya ve Kanada, yani toplum merkezlerimizin ve bileşenlerimizin olduğu her yerde 26 Kasım günü her yerde Şengal’i sahiplenme eylemlerini yapmaya çağırıyoruz."

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.