8 milyon Suriyeli çocuk yardıma muhtaç

Kadın Haberleri —

.

.

  • Açlığın, yoksulluğun, savaşın pençesine itilen ve ekonomik ambargo uygulanan Suriye’de, çocuklara yönelik şiddet arttı. Aile içinde işkenceye dönen şiddet nedeniyle pek çok çocuk ise can verdi.

SOOHÊR EL-IDLIBΠ/ NÛJINHA

Suriye’nin kuzeyinde ev içi şiddet savaş ile birlikte daha da derinleşti. Şiddetin artmasının en büyük nedenleri arasında, yoksulluk, işsizlik ve istenmeyen evlilikler yer alıyor. UNICEF’in verilerine göre Suriye’de her 5 çocuktan dördü tehlike altında. 6.7 milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı ifade edilen UNICEF’in verilerine göre, 8 milyon Suriyeli çocuk yardıma muhtaç. Suriye İnsan Hakları Ağı’na göre Mart 2011’den bu yana 28 bin 500 çocuk yaşamını yitirdi. 6 yaşındaki Nahla Osman’ın babası, eşi ondan boşanmak istediği için kızını günlerce aç susuz bir kafesin içinde tuttu. Nahla Osman’ın açlıktan yaşamını yitirdiği belirtildi. Tabi sadece Nahla Osman değil çok sayıda çocuk ev içi şiddete maruz kaldı.

Nahla’yı babası onu öldürdü

Ferec Alalh Kampı’nda Nahla Osman’a komşu olan 38 yaşındaki Selma El-Haci, Nahla Osman’ın başına gelenin vicdanları sızlattığını söyledi. Kampta bu durumu görenlerin kızı kurtarmaya çalışmadığını ifade eden Selma El-Haci, “Nahla babası yüzünden öldü. Tüm bunları erkek, eşine istediklerini yaptırmak için yaptı” dedi.  

Son anda kurtarıldı

İki buçuk yaşındaki Yaman E-Rayan, El-Dana kentinde babasının şiddetinden ve ölümden son anda kurtulanlardan. Yaralanan çocuk hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 

3 çocuğu ile işkence görüyor  

Kendisine ve üç çocuğuna evli olduğu erkek tarafından şiddet uygulandığını dile getiren 32 yaşındaki Siham El-Awad, “Babalarının psikolojisi bozuk. Bu nedenle tüm öfkesini bize şiddet uygulayarak çıkarıyor. Çocuklarım ve ben hala şiddetten kurtulmuş değiliz” dedi. Sihaö El-Awad, ekonomik nedenlerden kaynaklı şiddetten kurtulamadıklarını ifade etti.

Yüzde 80 şiddet görüyor 

Sosyolog Amal El-Zeatur da çocuklara yönelik şiddet oranının yüzde 80 olduğunu söyleyerek, ekonomik krizin şiddetin başlıca nedenlerinden olduğunu söyledi. Amal El-Zeatur, tecavüze uğrayan çocuklara da dikkat çekerek, durumlarının kötü olduğunu ifade etti.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.