9 aylık yeğenim için

Toplum/Yaşam Haberleri —

Döne Kaya

Döne Kaya

  • Adalet Peşinde Aileleri Platformu üyelerinden Döne Kaya, depremde Antakya’da annesini, kız kardeşini, eniştesini ve dokuz aylık yeğeni Çınar Peksoy’u kaybetti. "Yeğenim bizim değiştiremediğimiz bu düzende dünyaya geldi” diyen Döne Kaya  adalet mücadelesini anlattı.

ERDOĞAN ALAYUMAT/HATAY

Adalet Peşinde Aileleri Platformu üyelerinden Döne Kaya, depremde Antakya’da yaşayan kız kardeşi Fatma Kaya Peksoy, eşi Mahmut Peksoy, dokuz aylık yeğeni Çınar Peksoy ve onları ziyarete giden annesini kaybetti. Yakınlarının cenazelerini depremin 6’ncı gününde kendi imkanlarıyla enkaz altında buldu. Dokuz aylık yeğeni Çınar ve babasının cenazelerini birbirlerine sarılı halde, annesi ve kız kardeşinin cenazelerini de yan yana enkaz altından çıkardı.

 

Döne Kaya'nın depremde yaşamını kaybeden kız kardeşi Fatma Kaya Peksoy, eşi Mahmut Peksoy,
dokuz aylık yeğeni Çınar Peksoy

 

Döne Kaya'nın annesi

'Adaleti kendimiz sağlamaya çalışıyoruz’

Gazetemize konuşan Döne Kaya, bir daha kimsenin bu acıları yaşamaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Türkiye’de adaletin olmadığını belirten Kaya, “Can Atalay ile birlikte Anayasa’nın tanınmamasına kadar tüm ülkeyi kapsayan bir hukuksuzluk söz konusu. Bunları gördükçe umutsuzluğumuz daha da artıyor. Ancak mücadelemiz bitmeyecek. Türkiye öyle bir yer ki adaleti kendimiz sağlamaya çalışıyoruz. Aslında bunu yapacak insanlar biz olmamalıydık” diye konuştu.

Depremden iki ay sonra suç duyusunda bulunduklarını aktaran Kaya, adalet sisteminin tıkanıklığını şu sözlerle anlattı: “Yaklaşık dört ay sonra Adalet Peşinde Aileleri Platformu’na katıldım. Başlangıçta savcılar da avukatlar da sürecin nasıl işleyeceğini bilmiyorlardı. Çok sık savcı değişiyordu, geçici görevlendirmeyle gelenler vardı, dosyalar sürekli değişiyordu. Sistem çöktüğü için elle işlem yapılıyordu, evraklar birbirine karışmış vaziyetteydi.”