Romeyka tehlike altında

Toplum/Yaşam Haberleri —

Romeyka konuşan kadınlar

Romeyka konuşan kadınlar

  • Romeyka antik Yunancadan geliyor ancak yazılı bir formu olmadığı ve sadece birkaç bin kişi tarafından konuşulduğu için yok olma tehlikesi altında.

ESTHER ADDLEY - Çeviri: Serap GÜNEŞ

Türkiye'nin kuzeyindeki ücra dağ köylerinde sadece birkaç bin kişi tarafından konuşulan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir Yunanca formu, araştırmacıların Homeros'un diliyle modern Yunancadan daha fazla ortak özelliğe sahip olduğunu tespit etmelerinin ardından antik dünyaya uzanan "yaşayan bir köprü" olarak tanımlandı.

Romeyka dilini konuşanların sayısını kesin olarak belirlemek zor. Yazılı bir formu yok, ancak Karadeniz kıyısındaki Trabzon çevresindeki dağ köylerinde sözlü olarak varlığını sürdürüyor.

Romeyka konuşanlar yaşlandı

Kalan Romeyka konuşanların yaşlanmasıyla birlikte lehçenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması, Cambridge Üniversitesi'nden bir akademisyenin çok geç olmadan Romeyka'nın eşsiz dil yapılarını kayıt altına almak için bir çalışma başlatmasına neden oldu.

"Crowdsourcing Romeyka" adlı online proje, dünyanın dört bir yanındaki anadili Romeyka olan insanları, bu dilde konuşurken çektikleri bir videoyu web sitesine yüklemeye davet ediyor. İspanyolca ve tarihsel dilbilim profesörü Ioanna Sitaridou, birçok kişinin ABD ve Avustralya'dan katıldığını ancak Avrupa'dan da katılım olacağını tahmin ediyor.

"Din ve ulusal kimlik açısından [Türkiye'deki topluluklardan] ayrılan ama yine de çok şey paylaşan çok önemli bir diaspora var" dedi.