AB'den Türkiye'ye kınama

Dünya Haberleri —

13 Ekim 2020 Salı - 17:00

  • Avrupa Birliği (AB), Türk devletinin Doğu Akdeniz'de yeni bir navtex ilan etmesini kınadı. Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise kararı "provokasyon" olarak nitelendirdi.

AB, Türk devletinin 22 Ekim'e kadar navtex ilan ederek sismik araştırma gemisi Oruç Reis'i yeniden Doğu Akdeniz'e gönderme kararını kınadı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bu kararın Akdeniz'de yeni bir gerginliğe yol açacağı uyarısını yaparak Türk devletinin "olumsuz davranışlarda bulunmaması gerektiğini" söyledi.

Darbe niteliğinde

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da Türkiye'ye tepki gösterdi. Bu kararın provokatif olduğunu söyleyen Maas, Türk devletini "gerginliği tırmandırma" ve "diyaloga zarar verme" konusunda uyardı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkilerine büyük darbe vuracağını belirten Maas'ın, dün Kıbrıs ve Yunanistan ile görüşeceği, Ankara ziyaretini ise iptal ettiği kaydedildi.

Türkiye'nin yeni navtex kararına bir tepki de Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert'den geldi. Seibert, Ankara'nın bu kararı almasının "akıllıca bir adım" olmayacağını ifade etti.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.