Bişeng ve Sara: Gençliğin sönmeyen meşaleleri

Kadın Haberleri —

Sara Hogir Riha ve Bişeng Brûsk

Sara Hogir Riha ve Bişeng Brûsk

  • Bişeng Brûsk, abisi Şehit Brûsk’un şehadetinden sonra hem Cizîr halkının intikamını almak hem de abisinin mücadelesini devralmak için gerilla saflarına katıldı. Rojava’da DAİŞ’e, Bakur’da Türk devletine karşı savaştı. Rojhilat’a kadar da genç kadınların öncü kadın militanı oldu.
  • Sara Hogir Riha, 2011 yılında Kurdistan dağlarına yönünü verdi. 1992’de Mêrdin’de şehit düşen abisi Hogir Riha ile 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız’ın adını aldı. 2015 yılında geçtiği Cilo’da adeta yeniden doğan Sara, Mexmûr halkını DAİŞ’ten korumak için kalkan oldu.

Bişeng ve Sara, yüreklerindeki özgürlük tutkusuyla Bakurê Kurdistan’dan Rojava’ya, Başûr ve Rojhilatê Kurdistan’a kadar bulundukları her alanda Kurdistan halkına, gençlerine ve genç kadınlarına öncülük etti.

PKK Gençlik Komitesi üyesi ve Komalên Jinên Ciwan Kordinasyon üyesi Şehîd Bişeng Brûsk ile Komalên Jinên Ciwan ve Komalên Ciwan Yürütme Üyesi Şehit Sara Hogir, 28 Temmuz 2023’te Türk devletinin hava saldırısı sonucu Medya Savunma Alanları’nda şehit düştü.

Bişeng ve Sara’nın ardındanBizlere hiç sönmeyecek bir meşale devrettiler” diyen PKK Gençlik Komitesi, yaptığı açıklamada şehitlerin Kurdistan dağlarında verdiği mücadeleyi anlattı.

 

 

Cizîr’in Bişeng’i

Bişeng Brûsk (Rojda Bilen), aslen Cizîrli. 1988 yılında İsviçre/Lozan’da dünyaya gelir. Abisi Şehit Brûsk ve ailesindeki şehitlerin değerlerine sahip çıkma duygusuyla büyür. Aldığı değerlere anlam katarak yönünü Kurdistan’a verir ve düşmanın soykırım-asimilasyon politikalarını kendi şahsında boşa çıkarır. Daha genç yaşta Kurdistanî yönünü korumayı başarır ve üniversite yıllarında Apocu Gençlik ve Genç Kadın Hareketi ile tanışınca Cizîr’in intikamını alma istemi daha gürleşir. PKK ve PAJK öncülüğünde yeni bir yaşamın var edilebileceğine olan inancı her gün daha da yükselir. Eskişehir’de üniversite okuduğu yıllarda düşmana karşı dirilişin ancak ve ancak radikal bir mücadeleyle olacağı bilinciyle çalışmalara katılır.