AB’ye ‘sert tutum’ çağrısı

Dünya Haberleri —

19 Ağustos 2020 Çarşamba - 15:53

  • Yunanistan ile Kıbrıs dışişleri bakanları, Türk devletinin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı Avrupa Birliği’nin (AB) sert bir tutum alması gerektiği söyledi.

Türk devletinin Doğu Akdeniz’de ikinci kez Navtex ilan ederek provokatif faaliyetlere girişmesi üzerine Yunanistan ile Kıbrıs dışişleri bakanları AB’ye çağrı yaparak, Türkiye’ye karışılık verilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin bu davranışının bütün AB ülkelerine yönelik olduğunu kaydeden bakanlıklar, “AB tepkisinin dozunu artırmalıdır” ifadelerini kullandı.

Lefkoşa'da Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Hukuksuzluk takıntısı adalet üretmiyor, Türkiye'nin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı rolünü doğruluyor” diye belirterek, Oruç Reis gemisinin Yunanistan ile Kıbrıs’ın kendi münhasır ekonomik alanları olarak gördüğü alanlarda “yasa dışı” olarak faaliyet gösterdiğini söyledi. Christodoulides ise, AB ile Türkiye ilişkilerinin sonrasının Doğu Akdeniz’de yaşananlara bağlı olduğunu dile getirdi

Yunanistan, Türkiye'nin bu ay petrol ve doğalgaz aramaya başladığı Kıbrıs ile Girit adası arasındaki bölgeye kendi savaş gemilerini konuşlandırırken, Doğu Akdeniz’de Mısır ile Yunanistan arasında ay başında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Mısır parlamentosunda onaylandı.

Doğu Akdeniz’de yaşananlar Eylül ayında AB liderlerinin katıldığı zirvede masaya yatırılacak. AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell'in bu ay sonu Türkiye'ye yönelik olası yeni yaptırımlar için 27 üye ülkenin dışişleri bakanlarına bir liste sunması bekleniyor.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.