Aç, endişeli ve korkmuş

Toplum/Yaşam Haberleri —

19 Haziran 2022 Pazar - 19:30

Yoksulluk

Yoksulluk

  • Birçok insan geçimini sağlamak için öğün atlamaya, borç para almaya veya daha az dışarı çıkmaya çalışıyor. Çok sayıda insan ise enerji faturalarını azaltmak için kaloriferlerini kapattı.

SERAP GÜNEŞ

2000'den fazla Britanyalının katıldığı bir ankete göre, katılımcıların çoğu önümüzdeki aylarda artan yaşam maliyetinden endişe duyuyor.

Anket, artan faturaların yarattığı baskının en çok düşük gelirli insanlar tarafından hissedildiğini gösteriyor.

Yılda 20 bin Sterlin'den az kazananların yarısından fazlası, önümüzdeki altı ay boyunca yaşam maliyeti konusunda "çok endişeli.”

Kaloriferler kapatıldı

Anket, beş Britanyalıdan üçünün enerji faturalarını düşürmek için ısıtmasını kapattığını gösteriyor.

Birleşik Krallık'ta milyonlarca hane, Nisan ayında fiyat üst sınırının %54 artması ve Ekim ayında bir başka keskin artışın beklenmesinin ardından, enerji faturalarında yılda eşi görülmemiş 700 sterlinlik bir artışla karşı karşıya.

Beş kişiden biri borç alıyor

News.sky.com’un haberine göre anket, yaklaşık beş kişiden birinin geçimini sağlamak için borç para aldığını gösteriyor. StepChange'e göre, belediye vergisi, insanların mücadele ettiği en yaygın hane faturası.

Ankete göre insanların harcama azaltmaya çalıştığı bir başka yol da daha az araba kullanmak. Yarısından fazlası zaten kilometrelerini azalttı veya bunu yapmayı düşünüyor.

Ortalama benzin ve motorin fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından sonra bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Enflasyonun yıl sonuna kadar %10'a yükselmesi beklenirken, birçok kişi faturalarını düşürmek için rutinlerini değiştiriyor.

Abonelikler iptal edildi

Beş kişiden ikisi, tereyağı ve tavuk gibi birçok temel gıda maddesi geçen yıl onda bir oranında arttığı için haftalık alışverişlerinde zaten daha ucuz bir süpermarkete geçtiklerini söyledi.

Dörtte birden fazlası TV ve yayın abonelik hizmetlerini de iptal etti ve iki kat daha fazla insan sosyalleşmeyi kestiklerini söyledi.

Gelecekte ne bekleniyor?

Ankete göre, insanlar faturaları düşürmek için harcamalarını kıstı, ancak yine de yaşam maliyetinde bir artış bekliyorlar.

Bu yılın başından bu yana %10'dan fazla bir artışla on İngiliz'den yaklaşık dokuzu, elektrik faturalarının önümüzdeki altı ay içinde daha da artmasını beklediklerini söyledi. 

* * * 

Hayat pahalılığı intihara sürüklüyor

  • Çocuk yoksulluğuyla mücadele eden yardım derneği The Childhood Trust tarafından yayımlanan rapor İngiltere’de her 10 çocuktan birinin hayat pahalılığının bir sonucu olarak kendine zarar verme ve intihar eğiliminde olduğu gösterdi.

Çocuk yoksulluğuyla mücadele eden yardım derneği The Childhood Trust tarafından yayımlanan rapor İngiltere’de her 10 çocuktan birinin hayat pahalılığının bir sonucu olarak kendine zarar verme ve intihar eğiliminde olduğu gösterdi.

Rapora göre İngiliz ailelerin parasal kaygıları çocukların yüzde 47'sinde stres hissi yaratıyor ve bu çocukların yüzde 21'inin ailesi çocuklarının parayla ilgili sebeplerle daha az güldüğünü belirtiyor.

Çocuklarda intihar eğilimi

En büyük endişe kaynağı ise hayat pahalılığı yüzünden kendine zarar vermek isteyen çocukların oranının yüzde 9 olduğunun anlaşılması. "Aç, Endişeli ve Korkmuş" adlı rapor, intihar düşüncesini aklından geçiren çocuk oranının yüzde 8 olduğunu ortaya koydu. Bu oran, her 30 kişilik sınıfta en az iki çocuğun bu düşünceyi taşıyabildiği anlamına geliyor.

İngiliz The Observer gazetesine konuşan dernek başkanı Laurence Guinness'e göre bu durumun sebebi çocukların yaşam koşularıyla, ebeveynlerinin faturaları ödeyip ödeyemeyeceğiyle ya da akşam eve gidince duş yapıp yapamayacağıyla ilgili çok endişelenmeleri. 

Haftada bir kez duş 

Guinness, "Bir çocuk bana haftada şimdi sadece bir kez duş yapabildiğini ve bunun uzun bir duşa dönüşmemesi için annesinin yanında durdurduğunu anlattı" diyerek çocukların içinde kaldığı durumu özetledi.

Guinness, yedi yaşındaki bir başka çocuğun da yeterli paraları yoksa yemek alamadıklarını, bu durumda dolapları karıştırarak atıştırmalık bir şeyler bulup yediğini ve bu şekilde yatıp uyuduğunu anlattı.

Hayat pahalılığı sonucu birçok çocuğun kendisini bu korkunç durumla ilk kez karşı karşıya bulduğunu belirten Guinness, "Çok derin bir mahçubiyet ve utanç duyuyorlar ve içinde bulundukları açmazla ilgili çok kaygılanıyorlar" dedi ve bunun sonuçlarının "felaket" olabileceği konusunda uyardı.

* * * 

Binlerce kişi protesto etti

İngiltere’nin başkenti Londra'da binlerce kişi hayat pahalılığına karşı maaşlara zam istedi Sendikalar Birliği (TUC) tarafından düzenlenen gösteride, "Yeter artık", "Maaşları artırın, faturaları düşürün", "Herkes için güvenli ev" yazılı dövizler taşırken sık sık hükümet karşıtı sloganlar atıldı. 

Eylemde konuşan TUC Genel Sekreter Yardımcısı Sue Ferns de "Yaşam maliyeti krizi işçileri çok zorluyor. Her şey yükseliyor. Ama maaşımız yükselmiyor. Enerji faturaları çatıları delip geçiyor, masaya yemek koymak her geçen gün daha pahalıya mal oluyor. Arabaların depolarını doldurmak için cüzdanları boşaltmak gerekiyor" dedi.

Son 40 yılın zirvesi

TUC'ye göre 2008 yılından bu yana işçiler ortalama 20 bin sterlin kayba uğramış durumda. Bu kayıp 1930'lardan bu yana gerçek maaşlarda yaşanan en büyük kayıp.

İngiltere'de Nisan ayında enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 9 oranına ulaşarak son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.