Adaylar ön seçimle belirlenecek

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

  • Yeşil Sol Parti, önümüzdeki yerel seçimler dahil artık ön seçim yapmadan adaylarını belirlemeyecek.

Yeşil Sol Parti, 8-11 Eylül tarihlerinde büyük konferansını düzenleyecek. Tam mutabakat sağlanan karar önerileri, Ekim ortalarında yapılması planlanan kongrede oylamaya sunulacak. Karar önerilerinin çoğunluğu Yeşil Sol Parti’nin tüzük değişikliğine ilişkin olacak. Bu kapsamda sade bir tüzük oluşturulacağı ve partinin hareket kabiliyetini arttırmak için Parti Meclisi üye sayısının azaltılacağı ifade edildi. 

Konferansta çıkması muhtemel olan karar önerilerinden biri de depremden kaynaklı uygulanamayan ön seçim konusu olacak. Parti kurmayları, ön seçim uygulamasının bundan sonraki tüm seçimlerde uygulanacağını ve ön seçim yapılmadan hiçbir şekilde aday belirlenmeyeceğini kaydetti. Kurmaylar, ayrıca ön seçim uygulamasının esnetilmeyecek bir şekilde yeni tüzüğe ekleneceğini belirtti. Buna göre; ön seçimlerde artık sadece parti üyeleri oy kullanmayacak. Parti üyeleri ile birlikte HDP seçmenleri ve kentte bulunan sivil toplum örgütleri (STÖ) ile ön seçime katılım sağlamak isteyen çeşitli demokratik kitle örgütleri oy kullanacak. Her üç kesim için farklı sandıkların kurulması ve çıkan sonuca göre adayların belirleneceği ifade ediliyor. 

Yaklaşan yerel seçimlerde de uygulanacak ön seçim uygulamasıyla tüm belediye eşbaşkan adayları, böylelikle kentin üzerinde uzlaşı sağladığı isimlerden oluşacak. MA/ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.