Alevi köyüne neden cami yapılıyor?

23 Temmuz 2020 Perşembe - 14:13

  • Kars Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yaptırılmasına Aşağısallıpınar köylüleri sert tepki gösterdi. Köylüler, kaymakamın diretmeleri sonucu Alevi köyüne yapılan caminin köyün dokusunu bozarak asimile edeceğini vurguladılar. 

 

HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, Kars’ın Sarıkamış İlçesine bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a köylülerin itirazlarına rağmen, cami yapılmasını meclis gündemine taşıdı.

Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren  Önlü, köylülerin itirazına rağmen inşasına başlanan caminin yapımının durdurulduğunu, ancak yeniden başladığını hatırlattı. 

Önlü, basına yansıyan bilgilere göre, 38 haneli köye gelen idarecilerin köye cami yapılması ve AKP’ye oy çıkması karşılığında hizmet getirme pazarlığına girdikleri, kaymakamın baskısı nedeniyle caminin yapımına başlandığını aktardı.

Bu iddiaları görüşmek ve inşa edilen caminin cemevine dönüştürülmesi talebiyle Alevi kurum temsilcilerinden oluşan bir heyetin Kars Valisi ve Sarıkamış Kaymakamıyla görüşme taleplerinin de reddedildiğini bildirdi.

Pazarlık mı yapıldı?

HDP Milletvekili Önlü,  Oktay’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

* Seçim döneminde köye gelen idari yöneticilerin köye cami yapılması ve AKP’ye oy verilmesi karşılığımda hizmet getirme pazarlığı yaptığı iddiaları doğru mudur?

* Basına ve kamuoyuna yansıyan iddiaların araştırılması adına bir soruşturma açacak mısınız?

* Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Aşağısallıpınar köyünün cemevi talebi neden karşılanmamaktadır? Buna yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

* Alevi kurum temsilcilerinden oluşan heyetin yapımı devam eden caminin cemevine dönüştürülme ve görüşme talebi neden vali ve kaymakam tarafından reddedilmiştir?”   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.