Kılıçla namaz kıldılar!

24 Temmuz 2020 Cuma - 15:35

  • İnsanlık tarihinin en önemli kültürel miraslarından olan ve İslamiyet’in doğuşundan önce inşa edilen Rum Ortadoks mimarisinin şaheseri Ayasofya, dün cami olarak ibadete açıldı.

 

Ayasofya’daki cuma namazı öncesinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur’an okudu. Hutbe okuyan Türk Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, minbere kılıçla çıktı.

Sabahın erken saatlerinde kalabalıklar Ayasofya çevresinde toplanmaya başladı. Üzerinde Hristiyanlık sembolleri olan tarihi mozaikler perdeyle kapatıldı.

Siyasi şova dönüştürülen cuma namazı için Sultanahmet Meydanına çıkan bütün yollar dün geceden itibaren trafiğe kapatıldı. Sabah saatlerinden beri de meydana insan girişleri başladı.

Namaz yarışı

Ayasofya’ya sadece davetli olanlar Cuma namazı için içeri alındı. Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koruma ordusu ile Ayasofya’ya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski başbakanlardan Tansu Çiller, Ayasofya’da namaz kılma tartışmasıyla gündeme gelen Muharrem İnce de namaz kılmak için gelenler arasında yer aldı.

Erdoğan, cuma namazı öncesi Kur’an okudu. Cuma namazı sırında saf tutulurken Erdoğan’ın çevresindeki korumaların çokluğu dikkat çekti.

Duaların ardından Ayasofya’nın 4 minaresinden 4 müezzinle ezan okundu, sonra namaz kılındı.

 HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.