Ali Veli yok, dosyası kapatıldı

Ali Veli

Ali Veli

  • Tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan ve işkence gördüğüne dair görüntüleri ailesine gönderilen mülteci Ali Veli’ye dair soruşturmada, "takipsizlik" kararı verildi.

Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi’nden 13 Mart’ta tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan ve bir süre sonra ailesine işkence gördüğü anların görüntüleri gönderilen mülteci Ali Veli’den (19) 63 gündür haber alınamıyor. Cezaevinden tahliye edildikten sonra Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) götürülmek üzere jandarmaya teslim edilen Veli, jandarma aracındayken, bir jandarmanın telefonu ile ailesini arayarak, GGM’ye götürüleceğini ve oradan sınır dışı edileceğini aktardı. Ailesinin ses kayıtlarını aldığı Veli’den telefon görüşmesinin ardından haber alınamazken, 1 Nisan’da ailesine işkence edildiği anlara dair görüntüler gönderildi. Bunun üzerine ailesi, 2 Nisan’da İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi’ne başvurdu. İHD, Veli'nin akıbetinin soruşturulması ve işkenceye dair Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç Savcı, başvuru sonrası başlatılan soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına" dair karar verdi. Savcı, kararının gerekçesinde Ali Veli’ye işkence olayının “Ülke sınırları dışında olduğu” iddiasında bulunarak, işkence soruşturmasının Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının yetkisi ve cezalandırılma alanı dışında olduğunu savundu. Emniyet tarafından soruşturma dosyasına gönderilen evraklarda, Ali Veli’nin 13 Mart günü “gönüllü geri dönüş” kapsamında Dîlok’tan (Antep) Suriye’ye sınır dışı edildiği öne sürüldü. Veli’nin kime teslim edildiğine dair bir bilginin olmadığı dosyada, "gönüllü geri dönüş" yaptığı yönünde imzalı evrakın olmaması dikkat çekti. Ayrıca Erzincan Cezaevi'nden tahliyesinin 12 Nisan’da olduğu belirtildi.

Cezaevinde de tehdit edilmiş

Veli’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kentinden Avrupa’ya gitmek için Türkiye’ye geldiğini ve tutuklandığını kaydeden avukat Gülistan Duran Altuntaş, MA’dan Ahmet Kanbal’a yaptığı açıklamada, işkence görüntülerinin ardından Veli’den bir daha haber alınamadığını söyledi. Veli’nin cezaevinde de daha önce tehdit edildiğini ve babası ile ilgili bilgi istendiğini hatırlatan Duran Altuntaş, şunları söyledi: “Ali Veli Türkiye’nin bir cezaevinde iken tahliye edildi. Dosyasında gönüllü bir şekilde geri dönüşü kabul ettiği yönünde imzalı bir evrakı bulunmuyor. İsteği dışında sınır dışı yapıldığını düşünüyoruz. Cezaevinde iken devletten bağımsız olmadığını düşündüğümüz kişiler kendisini ziyaret ederek, görüşmeler yapıyor. Kendisine dayatılan bazı şeyler var. Ailesinin yerinin tespitine karşılık telefon görüşmesi veya kendisinin hiçbir zaman özgür kalmayacağı yönünde tehditlere maruz kalıyor. Tahliye edilince de bu olay yaşanıyor. Ali Veli’nin sınır dışı edildiği bölgeler de bilindiği üzere şu an Türkiye ve birlikte hareket ettiği silahlı grupların kontrolünde olan bölgeler. Eğer Ali Veli sınır dışı edildi ise, verilen cevaba göre sınır dışı edilmiş. Bu Ali Veli’nin doğrudan sınırın diğer tarafındaki silahlı gruplara teslim edildiği şüphemizi artırıyor.”

Ali Veli’ye ne oldu?

Ali Veli’nin hayatından endişe ettiklerini kaydeden Duran, Adalet Bakanlığının Ali Veli’ye ne olduğunu açıklamak zorunda olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Ali Veli kimlere teslim edildi? Ali Veli’yi cezaevinde kimler, kimin adına ziyaret etti? Ali Veli’yi cezaevinde ziyaret edenler ile işkence görüntülerindeki kişiler aynı taleplerde bulunuyor. Ali Veli’yi devletin sorumluluğu altında iken ziyaret edip tehdit edenlerle işkence görüntülerindeki kişiler aynı kişiler mi? Ali Veli devletin sorumluluğu altında iken nasıl işkencecilerin eline teslim edilmiştir? Adalet Bakanlığı bu soruların cevaplarını vermek zorundadır. Ali Veli’nin akıbetini açıklamak zorundalar.” MÊRDÎN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.