Almanlara esareti hatırlatıyorlar

Yurt Dışı Haberleri —

Özgürlük Yolculuğu

Özgürlük Yolculuğu

  • Kürt gençlerinin Rêwîtiya Azadî-Özgürlük Yolculuğu 5. gününe girdi. Mannheim’dan yürüyüşe başlayan gençler Saarbrücken’e kadar 50 kilometre yol katetti. Gençlerin bugünkü etabı ise 15 kilometre.
  • Kurdistan’ın dört parçasından gençleri buluşturan yürüyüşe enternasyonalist gençler de katılarak destek veriyor. Kendisini Denis Amed olarak tanıtan Alman genç, 12 yıldır Öcalan için eylemde. Tibetli Ugen Dolmatsang da yürüyüşte yerini alanlardan.

ARJÎN NÛJÎN/SAARBRÜCKEN

Almanya’da geçtiğimiz Cumartesi günü Mannheim kentinde başlayan gençlik yürüyüşü Saarbrücken kentine ulaştı. Dün saat 09:00’da Friedrichsthal Merkezi Tren İstasyonun'da toplanan yürüyüşçüler sloganlar ve marşlar eşliğinde 15 km yürüyerek Saarbrücken şehir merkezine vardı. Yürüyüşe büyük ilgi gösteren Saarbrücken kentindeki Kürtler ve dostları yürüyüş boyunca eylemcileri yalnız bırakmadı.

 

 

Kurdistan’ın dört parçasından gençlerin katılığı yürüyüşte farklı halklardan gençler de var. Yürüyüşün Mannheim ve Heidelberg etabında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerin ve üzerinde 'Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürdistan statü için beş gün yürüyoruz' yazılı pankartın açılmasına izin verilmemişti. Ancak Saarland eyalet birimlerinden alınan izinle iki gün boyunca Öcalan’a ait poster ve yürüyüşün amacını anlatan pankart taşındı. Gençler yürüyerek Saarbrücken merkezine geldikten sonra otobüslerde tekrar Homburg kent merkezinde geçerek, sanatçılar Ozan Cömert, Bermal Çem, Koma Hezex ve Koma Nevda grubunun bulunduğu moral etkinliğine katıldı.