Altın Kalem Emek Ödülü Feqîr Ehmed'e

Kültür/Sanat Haberleri —

14 Kasım 2022 Pazartesi - 21:00

Feqîr Ehmed'e ödül verildi

Feqîr Ehmed'e ödül verildi

  • ‘Çûm Siya Darê’ ve ‘Ey Welato’ gibi unutulmaz eserlerin yazarı Şair Feqîr Ehmed'e ‘Altın Kalem Emek Ödülü’ ile onurlandırıldı. Yazar Hemad Barackilic, “Feqîr Ehmed, hep Kürtçe konuştu ve Kürtçe yazdı’’ dedi.

FİRAZ BARAN

TEV-ÇAND, emek ve çalışmalarından dolayı Şair Feqîr Ehmed'e “Altın Kalem Emek Ödülü” verdi. Ödül törenine Kürt sanat dünyasının tanınmış simaları katıldı.

Tören Köln'deki Mala Kurda derneğinde Pazar günü saat 18:00'de başladı. Kürdistan şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende, önce gazeteci-yazar Kakşar Oremar'ın hazırladığı Feqîr Ehmed'in 10 dakikalık bir portresi gösterildi.

Törene Almanya Kürt Enstitüsü Başkanı Fevzi Özmen, Brüksel Kürt Enstitüsü Başkanı Derwêş Ferho, Şehit Aileleri Kurumu'ndan Şengê Kahraman; yazarlar Medenî Ferho, Helîm Yûsiv, Fêrgîn Melîk Aykoç, Hamed Barackilic, Kakşar Oremar; ses sanatçıları Şemdîn, Sosin, Xelîl Xemgîn, Cömert, Beser Şahin, Cewad Merwanî, Canê, Kawa, Peyman Arjîn, müzisyenler Memo Gül ve Merdan Zirav gibi Kürt sanat dünyasının tanınmış simaları katıldı.

Feqîr Ehmed dili zenginleştirdi

Törende yazar Helîm Yûsiv bir konuşma yaptı. Jîna Emînî'yi anarak konuşmasına başlayan yazar şu bilgiyi de verdi: “Kobanê'deki AvaYayınevi 2023 yılında yapılacak kitap fuarına Feqîr Ehmed'i davet etti. Ayrıca yayınevi Feqîr Ehmed'in yayınlanmış bütün kitapları ile yayınlanmamış beş eserini de yayınlayacağını açıkladı.”

Törene Belçika'da yaşayan yazar Medenî Ferho da katıldı ve bir konuşma yaptı: “80'li yıllardan önce Avrupa'da Kürt dernekleri yoktu. Feqîr Ehmed ve eşi Xecê evlerini Mala Kurda'ya dönüştürdü. Yazarlar, devrimciler, yurtseverler onların evinde buluşuyordu.” Medenî Ferho ayrıca Feqîr Ehmed'in şiir ve öykülerini de değerlendirerek, “Bazı yazalar kendi yörelerine özgün  kelime, deyim, atasözlerini eserlerinde kullanır. Yine kendi yörelerine özgün öyküleri kaleme alırlar. Bu yaklaşım ulusal dili güçlendirir ve zenginleştirir. Feqîr Ehmed bu şair ve öykü yazarlarından biridir” diye konuştu.