Amara’ya, Güneş’in sofrasına

Gülsüm ve Fatma Öcalan

Gülsüm ve Fatma Öcalan

  • Gülsüm Öcalan, hiç görmediği amcası Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kadın özgürlüğüne dair değerlendirmelerinden etkilendi ve ortak O’na ‘amca’ değil ‘Önderlik’ dedi. Gülsüm, “Önderlik ‘kadını özgür olan bir toplum özgürdür’ diyerek Kürt halkına çözüm yolunu gösterdi. O meşale yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.
  • Fatma Öcalan ise en son 15-20 yıl önce yaptıkları görüşmede ağabeyi Öcalan’ın özellikle kadınlardan bahsettiğini, onlara selam gönderdiğini belirtti ve ekledi: “Şu anda durumu hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. Sağlığı nasıl bilmiyoruz. Görüşe gittiğimde kadınların bir arada olmasının öneminden bahsediyordu.”

Gülsüm Öcalan 35 yaşında. Amcası olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı hiç görmemiş ve sadece ailesinin anlatımlarıyla tanımış. “Çocukken, ailemiz bize Önderliği anlatırdı ve büyük bir lider olduğunu söylerlerdi. Unutamadığım anlatılardan biri şuydu; Önderlik bir çocukla kavga etmiş ve Üveyş nenem ‘Git onun kafasını kırmadan geri gelme’ demiş ve o da gidip çocuğun kafasını kırıp gelmiş. O zamandan mücadeleci bir kişiymiş. Bu anısı bize çok anlatılırdı” diyor.

Öcalan’a önceleri ‘amca’ diyen Gülsüm, bu anlatımlardan sonra milyonlarca Kürt gibi artık ona ‘Önderlik’ demeye başlamış.

Çadır kurduk, gitmedik

Jinnews’ten Öznur Değer’e Öcalan’ı ve devletin yıllardır aile üzerinde kurduğu baskıyı anlatan Gülsüm, şöyle diyor: “1986 ve 2002’de iki defa Adana’ya sürgüne gönderildik. Ardından Önderliğin ‘Ne yaparlarsa yapsınlar, devlet istediği kadar baskı yapsın köyden çıkmayın’ demesi üzerine tekrar Amara’ya geldik ve tüm baskılara rağmen bir daha köyden çıkmadık. Önderliğin doğduğu evin bahçesinde çadır kurduk ve üç gün çadırda kaldık. Köyümüz sürekli askerler tarafından basılıyordu, üzerimizde çok baskı vardı ve babam gözaltına alınıyordu. Günlerce işkencede kalıyordu.

İlk sorduğumuz şey sağlığıydı

Babam görüşe gittiği zaman sağlık durumunu çok merak ediyorduk. İlk sorduğumuz şey sağlığı oluyordu. Ve kötü giden bir şey olduğu zaman oturup ağlayabiliyordum. Her ne kadar bir halkın lideri olsa da ‘amcam’ olması nedeniyle duygusal yaklaşıyordum.”

Kadını tanıdım

Gülsüm, kendisini etkileyen en önemli eylemin ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemleri olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “O bir bilim insanı ve ideolojisi tüm dünyaya yayıldı. Üzerinde yoğun bir baskı var. Devlet ailenin ve avukatların Önderlikle görüşmesinden korkuyor. Çünkü tek bir mesajının ne kadar etkili olduğunu biliyorlar. Kadın köleliğini çözümlemesi ve kadın özgürlüğüne dair düşüncesi beni çok etkiledi. Ayrıca, kitaplarından çok etkilendim ve orada ideolojisini tanıdım. Kadınların her alanda olması gerektiğini söylemesi ve kadına duyduğu inanç, kadın özgürlüğüne duyduğu inanç çok önemliydi.”