Anlı: Avrupa'da birinci olmalıyız

Yurt Dışı Haberleri —

Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı

Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı

  • Yeşil Sol Parti'nin Hanau seçim komisyonu DKTM'de ilk toplantısını gerçekleştirerek çalışmalarına başladı. Toplantıya katılan siyasetçi Fırat Anlı; "hem Avrupa hem Almanya’da hem de Frankfurt bölgesinde birinci parti olmalıyız" dedi.

Hanau Yeşil Sol Parti Seçim Komisyonu, Pazar günü Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde ilk toplantısını gerçekleştiridi. Toplantıya katılan Diyarbakır Büyükşehir Eski Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, “HDP 2018 yılında %18.4 oy aldı. İyi ama yetmiyor. Birçok yerde ikinci partiyiz. Ama hem Avrupa hem Almanya’da hem de Frankfurt bölgesinde birinci parti olmalıyız” dedi. 
Hanau seçim komisyonu yaptıkları bilgilendirmede şu ana kadar 400 kişinin seçmen kayıt sorgulamasının yapıldığını belirtti. Kurdistan ve Türkiyeli kurumlar ile komisyonu genişleteceklerini belirten komisyon, müşahitlerin tespit edilmesi, eğitimi ve seçmenleri sandıklara taşıma konusunda çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktardı.

Başarı hayati önemde
Anlı, yoğun saldırı altında olan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın başarılı olmasının hayati açıdan önemli olduğunu vurgulayarak, “Seçimler moral motivasyon, coşkusal kendimizi hedefe kitleme, ama aynı zamanda teknik alt yapısını örme meselesidir. Eğer alt yapınız, örgütlü gücünüz, sandık üyeniz yoksa, insanları sandığa götürecek mekanizmayı örmemişseniz koskoca bir güç heba olur" uyarısında bulundu.

Ayakkabı içindeki kelebek
“Oy kullanma hakkı olmayanlar en az iki kişiye oy kullandırmalı” diyen Anlı, 95’te Şırnak seçimlerinden şu örneği verdi: “95 seçimlerinde Şırnak’ta parti teşkilatımız yok, açtırmıyorlar. Korkunç bir savaş var. Cizre, Silopi, Şırnak’a giremiyorsunuz. Seçim irtibat büromuz, poster, bayrak hiç bir şey yok. HADEP’ten birinci sıra adayımız Mesut Uysal Avrupa’dan, ikinci sıra adayımız İstanbul’dan gelemiyor. Amed’den Şırnak’a destek göstermeye çalışıyoruz. Bir gün birinci sıra adayının eşi geldi. Kendisine ‘Şırnak’ta ne yapıyorsunuz? Neyin çalışmasını yapıyorsunuz? Nasıl bir çalışmadır ki, bu?’ diye sorduğumda ayakkabısını çıkardı. HADEP’in amblemi olan kelebeğin bir yerden fotoğrafını çekmiş fotokopi yapmış.  Dedi ki ‘ev ev gidip bizim partimizin amblemi budur. Buna vuracaksınız.’ Ve Şırnak’ta birinci parti olduk. Bunun bir çok örneklerini her arkadaşımız anlatabilir. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.