AP vekilleri: Tecrit derhal son bulmalı

Yurt Dışı Haberleri —

AP Kürt Dostluk Grubu, nöbet eylemini ziyaret etti

AP Kürt Dostluk Grubu, nöbet eylemini ziyaret etti

  • Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük için 9 yıldır Strasbourg'da devam eden nöbet eylemini ziyaret eden AP Kürt Dostluk Grubu vekilleri, Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklara özgürlük istedi.  

 

BARIŞ BALSEÇER

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde 9 yıldır devam eden Özgürlük Nöbeti 485. haftasında devam ediyor.

Yeni haftasında Almanya’nın Darmstadt kentinde bir grup yurtseverin sürdürdüğü eylemi Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu ziyaret etti. AP vekilleri, Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklara özgürlük çağrısında bulundu.

Andreas Schieder

Avrupa Parlementosu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı Grubu’ndan Avusturyalı vekil Andreas Schieder, "Kültürleriyle, dilleriyle özgürce yaşam hakları elinden alınmış tüm Kürtlerin mücadelesini destekliyoruz" dedi. Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için mücadele eden binlerce kişinin Türkiye’de şu an tutuklu olduğuna dikkat çeken Schieder, "Milletvekillerinin, belediye eşbaşkanlarının tutukluluğu kabul edilemez" diye belirtti. 

Öcalan temel haklarından yararlanmalı
"Kürt sorununun çözümü için mücadele eden ve en temel aktör olan Öcalan yıllardır tutuklu durumda. Ağır tecrit başta olmak üzere her türden kötü muameleyle karşı karşıya. Ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor" hatırlatmasında bulunan AP milletvekili, "Bu tecridin acilen kaldırılması ve Öcalan’ın temel haklarından yararlanması gerekiyor" diye konuştu. 

Pernando Barrena Arza

Tüm siyasi tutsaklara özgürlük
Kürt halkıyla dayanışma içinde olduklarının altını çizen Schieder, "Özellikle 2012 yılından bu yana Avrupa kurumlarının hemen yanında 7/24 bu eylemi sürdürenlerle dayanışma halinde olduğumuzu belirtiyoruz. Öcalan’ın özgürlüğünü esas alan ve Öcalan özgürleşinceye kadar bu eylemi devam ettirmekte kararlı olan herkesi selamlıyoruz" mesajı veren AP milletvekili son olarak şunları ekledi: "Öcalan başta olmak üzere hiç kimse siyasi görüşlerinden, özgürlük taleplerinden dolayı tutuklu kalmamalı. Acilen tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması gerekiyor."

Kürtlerle dostluğumuz gurur veriyor
Avrupa Parlementosu Sol Grup üyesi Basklı vekil Pernando Barrena Arza ise "Bask bölgesinden gelen biri olarak Kürt halkının mücadelesiyle olan dayanışmamızın yıllara dayandığını belirteyim. Bu dayanışmayla Kürt Özgürlük Hareketi’yle önemli ve değerli bir ilişki yakaladık. Bununla gurur duyuyoruz" dedi. 

Miguel Urbân Crespo