Arabgir’in beş yüz yıllık serencamı

Kültür/Sanat Haberleri —

14 Ekim 2020 Çarşamba - 23:00

  • Arabgir sosyal tarihinin detaylı işlendiği monografi, 1515’te yani Çaldıran Savası’ndan bir yıl sonra Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına giren Arabgir’in son beş yüz yıllık tarihine odaklanıyor.

Ermeni Soykırımı öncesi Kürtler ve Türkmenler ile beraber yoğun bir Ermeni nüfusunun yaşadığı Malatya’nın Arabgir ilçesinin beş yüz yıllık sosyal tarihini anlatan Vural Genç’in 3 ciltlik ‘Arabgir’ çalışması, Kerem Aydınlar Vakfı tarafından yayımlandı.
Arabgir’in sosyal tarihinin birinci elden kaynaklar ışığında ele alındığı kitapta çok sayıda belge ve el yazmalarına yer verilmiş.
Arabgir sosyal tarihinin detaylı işlendiği monografi, 1515’te yani Çaldıran Savası’ndan bir yıl sonra Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına giren Arabgir’in son beş yüz yıllık tarihine odaklanıyor.
Birinci kitap, ‘Arabgir Yerleşim, Nüfus, Toplumsal Hayat ve Ekonomi 1518-1847’, İkinci kitap, ’TARİHİN KAYNAKLARI 1 Tahrir, Avariz, Cizye ve Nüfus Defterleri 1518-1834’, üçüncü kitap da ‘TARİHİN KAYNAKLARI 2- Nüfus Defterleri 1840-1847’ ismiyle yayımlandı.

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.