Arjantin’de seçimleri aşırı sağcı Milei kazandı

Dünya Haberleri —

Arjantin seçim / Foto:AFP

Arjantin seçim / Foto:AFP

  • Arjantin’de devlet başkanlığı seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı. Kısmi resmi sonuçlara göre Milei oyların yüzde 55,82’sini aldı. Son 20 yıl iktidarda olan Peronistlerin adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa ise 44,17’sini aldı. Seçime katılım oranının yüzde 76 olduğu kaydedildi.

Ağır bir ekonomik krizin gölgesinde önceki gün ikinci turu düzenlenen seçimlerde Milei kendini ‘anarko-kapitalist’ olarak isimlendirip radikal değişim vaadinde bulundu. Aşırı sağcı Milei, Arjantin’in para birimi olan Peso’yu kaldırıp yerine Amerikan Doları koymayı, merkez bankası ve bazı bakanlıkları kapatmayı, sosyal ödenekleri ise kısmayı amaçlıyor. Milei ayrıca kürtaj hakkına karşı, silah yasalarının yumuşatılmasından ise yana bir pozisyona sahip. Çin ve Brezilya’yı kastederek ‘komünistlerle iş yapmayacağını’ belirten eski televizyon yorumcusu Milei, ABD ile yakınlaşmayı hedefliyor. 

İMF işbirliğine hazır

Arjantin’e kredi sunan İMF yeni devlet başkanı ile çalışmayı sürdüreceğini açıkladı. Ayrıca ülkenin etkili ziraat lobisi de yeni başkandan ‘radikal değişim’ umudunu ifade edip, birlikte çalışma temennisini dile getirdi. Arjantin dünyanın en büyük soya, mısır, buğday ve sığır eti üreticisi. Ancak tahıl ve büyükbaş hayvan üreticileri yıllardan beri ihracatın önünde engel gördükleri vergilerin kaldırılmasını istiyor. 

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Latin Amerika ve ABD’den yapılan açıklamalar arasında ciddi ton farkları söz konusu. Milei'nin geçmişte "öfkeli komünist" dediği Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva'dan, temkinli bir 'tebrik' geldi. Mesajında Milei'nin adını anmayan Lula, "Yeni hükümete şans ve başarı diliyorum. Arjantin büyük bir ülke ve bütün saygımızı hak ediyor" dedi. Lula, X hesabından yaptığı açıklamada "Brezilya, Arjantinli kardeşlerimiz ile birlikte çalışmak için burada olacaktır" ifadelerini kullandı. 

‘Sonuç Latin Amerika için üzücü’

Kolombiya'nın solcu devlet başkanı Gustavo Petro ise "açık" konuşarak, "seçim sonucunun Latin Amerika için üzücü olduğunu" söyledi. Petro, "Neoliberalizmin artık topluma sunacak bir önerisi yok, insanlığın mevcut sorunlarına yanıt veremez" çıkışı yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Milei'nin yanı sıra özgür ve adil seçinler nedeniyle Arjantin halkını kutladıklarını belirtirken, ABD'nin "insan haklarına, demokratik değerlere ve şeffaflığa ortak bağlılık temelinde güçlü bir ikili ilişki kurmayı dört gözle beklediğini" söyledi.

Milei’ye en ateşli tebrik mesajlarını gönderenler, eski ABD Başkanı Donald Trump ile eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro oldu. ABD'nin eski başkanı Trump ise kendisine benzetilen Milei'ye, kendi kampanya sloganı ile tebrik yolladı. Trump, "Tüm dünya izledi! Seninle gurur duyuyorum. Ülkenin gidişatını tersine çevireceksin ve Arjantin'i gerçekten yeniden büyük yapacaksın" dedi. 

Milei'nin benzetildiği bir diğer isim olan Bolsonaro da, "Javier Milei'nin zaferi için Arjantin halkına tebrikler Güney Amerika'da yeniden umut ışığı parlayacak. Bu güzel rüzgarlar ABD ve Brezilya'ya da ulaşın ki, hepimiz dürüstlük, ilerleme ve özgürlüğe yeniden kavuşalım" mesajını paylaştı.

Arjantin'de 2027'ye kadar devlet başkanı görevini yürütecek olan Milei, 10 Aralık'ta görevi mevcut Devlet Başkanı Fernandez'den devralacak. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.